2014. március 08.

Házprojekt: döntés a nyílászárókról

Az első nagy dolog, amit konkretizálnunk kellett a tervrajzokon túl a nyílászárók voltak. Nem egyszerű feladat, egy sor kérdés merült fel menet közben, ráadásul ez egy olyan terület amiről olvas az ember egy csomót, mire kell odafigyelni, ki ezt mondja-ki azt mondja, aztán a végére teljesen összezavarodik. Az egyetlen dolog amiben biztosak voltunk, hogy fa ablakok lesznek. Egy régi, tiszteletreméltó házra nem is szabad műanyag ablakokat tenni, no meg nem is szeretem őket. A tél folyamán elég alaposan körbejártam a témát, több cégnél is megfordultam, végül a Ropant Fánál tettük le a voksunkat. Ennek több oka is volt: egyrészt több évtizedes múltjuk van, másrészt hazai családi vállalkozás és ha ez találkozik a minőséggel, akkor én mindig inkább a hazait választom. Harmadrészt remek árajánlatot kaptunk, nem utolsó sorban pedig egyszerűen szimpatikusak voltak 🙂

Mi mindent kell eldönteni egy nyílászárónál?

IMG_7189

  • Műszaki adatok. Milyen vastag profil legyen? Mennyi az Ug érték (hőátbocsájtási tényező)? Hány rétegű üveg, milyenek a vasalatok? És még nagyon sok adat van, nem sorolom fel őket.
  • Alapanyag. Milyen fa? Rétegragasztott, hossztoldott vagy toldásmentes?
  • Technikai adatok: egyszárnyú, kétszárnyú, nyíló, bukónyíló, jobbos, balos, fix, résszellőző
  • Kiegészítők: rovarháló, árnyékoló
  • Esztétika: szín, díszléc, kilincsek

alaprajz fsz vegleges

A nálunk felmerülő kérdések:

Minden ablakot cseréljünk-e? A mellékhelyiségek ablakait mindenképp, mert azok csak egy kis vékonyka üvegből állnak (alaprajzon a bal oldali ablakok). Az utcafrontnál (fenti 4 ablak) felmerült, hogy újítsuk fel őket, esetleg az egyik szárnyat lecseréljük hőszigetelt üvegre, de ezt végül elvetettük, leginkább azért, mert lesznek új ablakok is és inkább egységes legyen a megjelenésük, illetve ezt csak amolyan félmegoldásnak éreztem.

IMG_7168

A meglévő ablakoknál további kérdés volt, hogy a tokok maradhatnak-e vagy az is új kell. Ezt csak a múlt heti helyszíni szemle után lehetett fixen megállapítani, és szerencsére remek állapotban vannak, szóval mind marad. Ráadásul az utcafronti ablakoknál a tokon vannak a szép belső spaletták, amelyek megtartása az első pillanattól fogva egyértelmű volt.

Újabb eldöntendő kérdés a csereablakok kinézete, bár itt sem kellett nagyon sokat gondolkodni, minden legyen olyan, mint most, nem szeretnénk megváltoztatni a ház utca felőli képét. De nem volt ilyen egyszerű az ügy, mert az új ablakok sokkal markánsabbak, mint a régiek, így a kétszárnyú ablakunk középső része a mostani 10-11 cm helyett lenne 17 cm, az üvegfelület kisebb és az egésznek zömök, nehézkes lenne a megjelenése. Ezért Karesz – az ablakguru javaslatára végül úgy döntöttünk, hogy egyszárnyú ablakok lesznek, középen egy ál-osztóval, így megmaradnak az arányok. Habár nem tartom túl praktikusnak, kompromisszumok mindig vannak és mi így döntöttünk. 1-1 gyors szellőztetést kibírok, amúgy meg bukóra lehet tenni. Nem utolsó sorban pedig az egyszárnyú ablak ára jóval kedvezőbb, mint a kétszárnyúé.

Az új ablakok:

A DNY-i homlokzaton (alaprajzon jobb oldal) lesz két új ablak. Szinte egész nap süt ide a nap, nem is értem miért nem raktak ide ablakot anno. Nagyobb méretűek lesznek, mint a meglévők, de az osztásuk ugyanolyan. Mindkettő rejtett tokos redőnyt kap, mert az árnyékolás kell, a tokokat viszont nagyon csúnyának tartom és mivel úgyis újonnan lesznek kialakítva, nem egy plusz extraság a tokok helyét is kialakítani.

konyha ablak

A konyhai ablaknál ismét kérdések merültek fel, mivel itt mosogató lesz, tudtam, hogy soha de soha nem fogom kinyitni azt az ablakot, max bukóra. Ezért, ismét Karesz ötlete alapján a kétszárnyú rész fix lesz és a felső rész lesz nyitható egy karral. Ez a felső rész egyébként az összes többi ablaknál fix.

latvany1

A kert felé kicsit más arca lesz a háznak, szerettünk volna modernebbet, ugyanakkor azt is, hogy a ház szinte egybeolvadjon a kerttel. Ezért lett a 3 hatalmas ablak, amiből kettő fix (ebből kifolyólag közel sem olyan drága, mint a méret alapján elsőre feltételeztem), a 3. pedig egy teraszajtó. A bejárati ajtónk pedig kinézetében ugyanolyan lesz, mint a teraszajtó, hogy egységes maradjon a kép.

A műszaki adatokat tekintve a Ropant Prémium ablakai lesznek. A bejárati ajtót leszámítva minden nyitható ajtón-ablakon lesz rovarháló, a legtöbb helyen fix. A színeket illetően belülről minden nyílászáró fehér lesz, kívülről viszont kapnak majd színt, ezt még nem választottuk ki pontosan. A kilincsek is megérnének egy külön posztot.

Ha valaki ablakcsere előtt áll, akkor jó szívvel ajánlom a Ropant Fát, Miskolcon és Budapesten is van bemutató termük.

Holnap egy villámlátogatást teszünk, randi lesz gépészet ügyben. A jövő héten pedig remélhetőleg elég sok minden fog történni, szóval folyt. köv. 🙂

*****

Találd meg az otthonod stílusát Online tanfolyam

Több stílus is teszik és szeretnél köztük eligazodni?

Szeretnéd tudni, hogyan mixelheted őket? Mik az egyes lakberendezési stílusok sajátosságai?

Milyen színek, anyagok, formák passzolnak hozzá, és mik azok, amikkel nagyon mellé lehet nyúlni?

Végigvesszük a legnépszerűbb lakberendezési stílusokat, megnézzük hogyan lehet őket hazai körülmények között használni. A Stílus tanfolyam II. részében megtanulod hogyan tudod az otthonodba bevinni a személyiségedet, egy kis egyediséget, hogy az tényleg téged tükrözzön! De ennek előfeltétele az I. rész, mert az alapokat itt tanulod meg, ezek nélkül nem fogsz tudni boldogulni a következő szinten.

Minden megtanítok a stílus tanfolyamon, ami ehhez szükséges. Rizsa nélkül, egyszerűen és érthetően!

A tananyag állandó jelleggel, mindenféle korlátozás nélkül, bárhonnan, bármikor elérhető az online felületen. A tanfolyamokhoz tartozik egy szuper hangulatú zárt FB csoport, ahol kérdezhetsz, ha elakadsz, vagy segítségre van szükséged.

 >>> Kattints ide a stílus tanfolyamért <<<

Hasonló bejegyzések

Kövess az Instagramon is
@dittakrivarics