Házprojekt: beindulunk!
Mindjárt itt a március és a jó idő, ezzel mi is újra felvesszük a kesztyűt – szó szerint – és beindulnak a dolgok. Hosszú volt a téli pihenő, de kellett, hogy tökéletesítsük az alaprajzot, meghozzunk döntéseket, utánajárjunk sok mindennek. Mi történt az elmúlt hónapokban?
- Akár folyhattak is volna a munkálatok, mert az időjárás enyhe volt, azonban még várunk az építési engedélyre, tehát mégsem állhattunk csak úgy neki.
- Még mindig nyúzzuk a költségvetést, ami több, mint amennyi összeg a rendelkezésünkre áll. Csak olyasmik lesznek meg, amik a beköltözéshez elengedhetetlenek, de még ott is ügyeskednünk kell.
- Van egy bazi hosszú listám, hogy mikkel kell foglalkozni, ezt majd megpróbálom letisztázni és egy külön bejegyzésben leírni, ebben tényleg minden van, a nyílászáróktól és a gépészettől kezdve az antik villanykapcsolók guberálásáig a neten…
- És nagyon sok időt töltöttem ötleteléssel, inspirációk keresgélésével. Ideálisnak tartom, hogy erre volt egy nyugodtabb időszakom, mert ha beindul a gépezet, akkor ezekre már nem lesz energiám, se időm. A hirtelen, kényszerdöntések pedig általában nem sülnek el túl jól.
- Vannak olyan dolgok, amiket a felújítás menetétől független el lehet kezdeni, ilyen például az asztalos munka. Mivel a fürdőszobai mosdószekrényről elég pontos elképzelésünk volt, mondtam Alexnek, az asztalosunknak, hogy annak neki is lehet állni. Ő meg pikk-pakk összehozta. Most itt tart, fenyőből van, a teteje tölgy. A lapján kívül a többi része majd festve lesz, a színét még nem tudom, az a burkolattól függ majd. (Ha valaki asztalost keres, főleg ha olyat, aki a rusztikus bútorok szerelmese, akkor jó szívvel ajánlom, lehet rám hivatkozni. Egyébként már láthattátok Alex munkáit az egyik olvasói otthonok bejegyzésemben. Itt.)
Mi jön most?
- Még mindig van rombolni való. Ezért a mostani és a március 15-i hétvégén is lent leszünk és bontunk, ásunk. Ez még megy.
- Illetve ekkor jönnek helyszíni szemlére ablak, gépészet ügyben is.
- Ezt követően sok mindenben már nem tudunk részt venni. Teherhordó falat kell bontani, ezt állványozni kell födémkiváltáshoz, áthidalás, új nyílásokat vágni, teljes gépészet, villany, stb.
- Emlékeztetőül itt van Péterék (Mesterünk Kft.) 46 pontos listája a feladatokról. Most úgy a 12-15. pont környékén tartunk.
- És persze a 826 különböző szálat kézben tartani és úgy vezényelni, hogy minden időben meglegyen 🙂
Az ütemterv tervezése:
Iszonyú összetett dolog, sok idő és energia és csak szívvel-lélekkel lehet csinálni. De mit értek pontosan ez alatt? Ha valaki építkezik, felújít, akkor hamar rájön, hogy ez nem annyiból áll, hogy szépen végighaladunk egy feladatsor mentén. Egy lista a feladatok egymásutániságáról jó dolog, csak nem ilyen egyszerű. Számos olyan dolgot kell sokkal előbb eldönteni, amiről azt hitted elég lesz a végén foglalkozni vele, és ezek még egy rakás dolgot magukkal rántanak, amikről szintén azt hitted, ráér még. Mondok egy egyszerű példát: villanyszerelés. Amikor erről dönteni kell, általában még fogalmunk sincs milyen lámpáink lesznek, jó esetben már elkezdtük felmérni a kínálatot. Lehet hogy még nincs kész a pontos konyhaterv, de már meg kell mondani hol legyenek a konnektorok. Vagy hol lesz a tv/internet, stb. De lehet, hogy csak simán tennél egy hangulatvilágítást egy komódra, a gond csak az, hogy nincs a közelben konnektor.
Ugyanígy meg lehet csúszni a burkolatokkal, nézegetjük, halogatjuk a döntést, végre rászánjuk magunkat, azt hisszük van még időnk, mert 3-4 hét múlva jutnak oda a munkálatok, aztán kiderül, hogy az áhított burkolat rendelési ideje 6-8 hét… Pfff. Még folytathatnám a felsorolást, de azt hiszem ez a két leggyengébb pont.
Éppen ezért érdemes néhány dolgot fordítva csinálni. Például a lámpákat előre beszerezni, vagy legalább kinézni. De el kell dönteni, hogy 1,60-1,80 vagy 2 méteres franciaágyad lesz, mert nem mindegy hogy hova kerül az olvasólámpa, mekkora lesz az étkezőasztal és pontosan hol lesz. Nem kb. Pontosan! Mert ha nagy, hosszú asztalod lesz, akkor nem lesz elég fényed, ha csak 1 lámpád van. És az is elég béna látványt tud nyújtani, ha nem középre esik a világítás, főleg egy kerek asztal esetében. Ami megesik, mert pl a tálaló nem fér el, ezért kicsit odébb kell tolni az asztalt…
Egyszóval sok döntést kell meghozni és van amit időbe telik megszülni, kiválasztani. A legnagyobb ellenségünk az idő, ilyenkor jönnek a kompromisszumok… De minél jobban osztod be a rendelkezésedre álló időt és hogy mivel mikor foglalkozol, annál könnyebb. És akkor arról még nem is volt szó, hogy milyen stílus, hangulat legyen… Sokan stresszként élnek meg egy ilyen felújítást, pedig nem kell annak lennie.
*****
A lakberendezés alapja a FUNKCIÓ!
Teljesen mindegy, hogy van egy szép kanapénk, ha rossz a szoba elrendezése, vagy lehet szép burkolatunk a WC-ben, azonnal tönkre vágja a műanyag felmosóvödör a sarokban. Kerülhet rossz helyre kapcsoló, lámpa, lehet kevés tárolónk, választhatunk rossz burkolatokat, színeket.
Rengeteg olyan ALAP dolog van, aminél, ha rosszul döntünk, azon nem fogunk tudni később változtatni!
Nem fogjuk újra átrakni a falakat, vagy szétverni a vadiúj burkolatot, és az új konyhát sem bombázzuk szét, mert rossz helyre kerültek a kiállások.
Ha van egy alap TUDÁSUNK, akkor a HIBÁK ELKERÜLHETŐEK!
Minden megtanítok a LAKBERENDEZÉS ALAPJAI online tanfolyamon, ami ehhez szükséges. Rizsa nélkül, egyszerűen és érthetően!
A tananyagok állandó jelleggel, mindenféle korlátozás nélkül, bárhonnan, bármikor elérhetőek az online felületen. A tanfolyamokhoz tartozik egy szuper hangulatú zárt FB csoport, ahol bármikor kérdezhetsz, ha elakadsz, vagy kétségeid vannak, megerősítésre lenne szükséged.