2024. december 10.

Karácsonyi dekorötletek Mikulásvirággal

Sokan teremtenek ünnepi hangulatot cserepes mikulásvirággal. Látványos csillag alakú felleveleivel jellegzetes  karácsonyi virágdekoráció. A dekoratív növényt azonban sokkal többféleképpen felhasználhatod díszítésre. Extrább színekkel a hagyományostól eltérő kompozíciókkal izgalmasabb, modernebb összeállításokat is készíthetsz. Ehhez adunk most pár ötletet, miközben a történetét is megismerheted!

Szerző: Szabó Eszter, fotó: Stars for Europe

Hogyan vált karácsonyi növénnyé?

A Mexikóból származó mikulásvirág, bokor formájában akár 5 méter magas is megnő. Az aztékok kertben nevelték, és sokféleképpen használták. Nemcsak templomokat díszítettek vele, de ruhaszínező festékként, valamint lázcsillapító gyógyszerként is alkalmazták. A karácsonyhoz történő kötődését a spanyolok mexikói hódításának köszönheti. A missziós munka során az „Estrella de Navidad” (karácsonyi csillag) nevet kapta a növény. A 17. században a ferences szerzetesek „Flor de Nochebuena” (Szenteste virága) nevet adták neki, és egyre inkább keresztény szimbólummá vált. Ennek ellenére csak a 20. század elejére terjedt el a világon egy német származású gazdálkodónak köszönhetően, aki megfigyelte, hogy a farmja környékén vadon termő mikulásvirágok fellevelei decemberben vörösre színeződnek. Ez adta neki az ötletet, hogy termessze, és karácsony előtt vágott virágként árulja. Az már a fia célja volt, hogy a növény „karácsonyi csillag” néven váljon ismertté és a karácsony szimbólumaként asszociáljanak rá. Az Ecke család rengeteg időt és energiát fektetett a marketingtevékenységbe, még saját üzletet is működtetett Hollywoodban. Ennek köszönhetően a mikulásvirág néhány év alatt óriási népszerűségre tett szert, és az amerikai karácsonyi hagyományok részévé vált. Az 1950-es évektől kezdve Európában is meghonosodott szobanövényként és karácsonyi dekorációként egyaránt.

A klasszikus piros a legelterjedtebb
Már egyetlen virágfej is látványos dekorációs elem
Modern és egyszerűen elkészíthető adventi gyertyakompozíciót is készíthetünk a felhasználásával

Sokoldalú és dekoratív kedvenc

Ma már több száz féle színű, formájú és méretű mikulásvirág létezik. Cserepes növényként és vágott virágként is csodás ünnepi hangulatot teremt, és a hagyományos dekorációkon túl modernebb hatást is elérhető vele.

Elegáns hatású az arany színű tálra rendezett összeállítás, amelyben a zöldeket finoman egészíti ki a rózsaszín virág
Remekül illeszkedik a természetes dekorációk irányzatába is
Modern adventi koszorú
Ünnepváró gyertyakompozíció
A vágott és mini mikulásvirág karácsonyfára és az ajándékok díszítéséhez is felhasználható

Tipp: A vágott mikulásvirágot vagy vízzel töltött virágcsőbe helyezzük az ajándékokra, vagy tekerjük be zöld virágszalaggal. A levágott végek lezárásához közvetlenül a vágás után néhány másodpercre mártsuk a szárakat forró (kb. 60 °C-os) vízbe, majd rögtön ezután hidegbe.

A kokedámákból adventi koszorút is készíthetünk

Tipp: A kokedáma elkészítéséhez vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, és a gyökérlabdát tekerjük be mohával. Rögzítsük vékony dróttal, és akasszuk fel. A növény gyökérgömbjét a csomagolás előtt alaposan öntözzük meg. Később óvatosan, felülről locsoljuk a növényt, vagy rendszeresen vegyük le a mohagömböt és rövid időre tegyük langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassa a nedvességet.

Fenntartható karácsonyfa mikulásvirággal

A DIY karácsonyfa az újrahasznosítás jegyében készül. Egy fatörzsből, drótból és fenyőágakból áll.

Így készíthetjük el: egy darab csirkedrótból alakítsunk ki egy kúp alakú keretet, és erős orsóhuzallal rögzítsük a törzshöz. Ezután kössük a fenyőágakat a drótkerethez további orsóhuzallal, majd készítsünk mikulásvirág kokedámákat, és zsinórral akasszuk fel őket a fára. Végül a fa tetejére rögzítsünk egy vágott mikulásvirágot egy vízzel töltött kémcsőbe.

A fehér változatból kékkel, pozsgásokkal, zuzmóval kombinálva jeges hangulatot varázsolhatunk

Hasonló bejegyzések

Kövess az Instagramon is
@dittakrivarics