Karácsonyi dekorötletek Mikulásvirággal
Sokan teremtenek ünnepi hangulatot cserepes mikulásvirággal. Látványos csillag alakú felleveleivel jellegzetes karácsonyi virágdekoráció. A dekoratív növényt azonban sokkal többféleképpen felhasználhatod díszítésre. Extrább színekkel a hagyományostól eltérő kompozíciókkal izgalmasabb, modernebb összeállításokat is készíthetsz. Ehhez adunk most pár ötletet, miközben a történetét is megismerheted!
Szerző: Szabó Eszter, fotó: Stars for Europe
Hogyan vált karácsonyi növénnyé?
A Mexikóból származó mikulásvirág, bokor formájában akár 5 méter magas is megnő. Az aztékok kertben nevelték, és sokféleképpen használták. Nemcsak templomokat díszítettek vele, de ruhaszínező festékként, valamint lázcsillapító gyógyszerként is alkalmazták. A karácsonyhoz történő kötődését a spanyolok mexikói hódításának köszönheti. A missziós munka során az „Estrella de Navidad” (karácsonyi csillag) nevet kapta a növény. A 17. században a ferences szerzetesek „Flor de Nochebuena” (Szenteste virága) nevet adták neki, és egyre inkább keresztény szimbólummá vált. Ennek ellenére csak a 20. század elejére terjedt el a világon egy német származású gazdálkodónak köszönhetően, aki megfigyelte, hogy a farmja környékén vadon termő mikulásvirágok fellevelei decemberben vörösre színeződnek. Ez adta neki az ötletet, hogy termessze, és karácsony előtt vágott virágként árulja. Az már a fia célja volt, hogy a növény „karácsonyi csillag” néven váljon ismertté és a karácsony szimbólumaként asszociáljanak rá. Az Ecke család rengeteg időt és energiát fektetett a marketingtevékenységbe, még saját üzletet is működtetett Hollywoodban. Ennek köszönhetően a mikulásvirág néhány év alatt óriási népszerűségre tett szert, és az amerikai karácsonyi hagyományok részévé vált. Az 1950-es évektől kezdve Európában is meghonosodott szobanövényként és karácsonyi dekorációként egyaránt.
Sokoldalú és dekoratív kedvenc
Ma már több száz féle színű, formájú és méretű mikulásvirág létezik. Cserepes növényként és vágott virágként is csodás ünnepi hangulatot teremt, és a hagyományos dekorációkon túl modernebb hatást is elérhető vele.
Tipp: A vágott mikulásvirágot vagy vízzel töltött virágcsőbe helyezzük az ajándékokra, vagy tekerjük be zöld virágszalaggal. A levágott végek lezárásához közvetlenül a vágás után néhány másodpercre mártsuk a szárakat forró (kb. 60 °C-os) vízbe, majd rögtön ezután hidegbe.
Tipp: A kokedáma elkészítéséhez vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, és a gyökérlabdát tekerjük be mohával. Rögzítsük vékony dróttal, és akasszuk fel. A növény gyökérgömbjét a csomagolás előtt alaposan öntözzük meg. Később óvatosan, felülről locsoljuk a növényt, vagy rendszeresen vegyük le a mohagömböt és rövid időre tegyük langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassa a nedvességet.
Fenntartható karácsonyfa mikulásvirággal
A DIY karácsonyfa az újrahasznosítás jegyében készül. Egy fatörzsből, drótból és fenyőágakból áll.
Így készíthetjük el: egy darab csirkedrótból alakítsunk ki egy kúp alakú keretet, és erős orsóhuzallal rögzítsük a törzshöz. Ezután kössük a fenyőágakat a drótkerethez további orsóhuzallal, majd készítsünk mikulásvirág kokedámákat, és zsinórral akasszuk fel őket a fára. Végül a fa tetejére rögzítsünk egy vágott mikulásvirágot egy vízzel töltött kémcsőbe.