A fürdőszobák az elmúlt években látványos átalakuláson mentek keresztül. A steril, katalógusszerű helyiségek helyett egyre nagyobb teret nyernek a szobaszerű berendezések, illetve azok az enteriőrök, ahol egy-egy különleges bútordarab ad karaktert a térnek. Az egyik legizgalmasabb megoldás, a nem hagyományos mosdószekrények alkalmazása. Hallgatóink is kedvelik ezeket a megoldásokat, az ő otthonaikból válogattunk.
Ezek a szekrények, komódok, asztalok eredetileg nem vizes helyiségbe készültek, mégis szuper jól működnek új szerepükben – némi kreativitással és szakszerű átalakítással.
Milyen bútorokból válhat mosdószekrény?
-
Régi komódok, fiókos szekrények
Egy antik komód, egy klasszikus fiókos szekrény vagy akár egy retró stílusú kredenc tökéletes alap lehet. Fiókjaik remek tárolóhelyet biztosítanak, míg a felületükön akár egy vagy két mosdótál is helyet kaphat. -
Felújított varrógépasztalok, konzolasztalok
A kecses vonalvezetésű konzolasztalok vagy a karakteres, öntöttvas lábú varrógépasztalok is kifejezetten népszerűek. Ezek elsősorban kisebb fürdőszobákban mutatnak jól, ahol a tárolás más módon is megoldható. -
Satupadok, ipari stílusú munkapadok
Egy régi műhelyasztal, vagy akár egy átalakított boros szekrény is különleges mosdószekrény-alap lehet, ha a fürdőszoba stílusa ezt megengedi.
Mosdók elhelyezése: ültetett vagy süllyesztett?
Az alternatív mosdószekrények esetében az egyik legfontosabb döntés, hogy az új bútordarabra ültetett (ráépített) vagy süllyesztett mosdót szeretnénk. Ezt valójában maga a bútor dönti el, pontosabban annak a magassága. A mosdókagyló felső peremének 85-90 cm magasan kell lennie. A szükséges magasságból kivonva a bútor magasságát megkapjuk, hogy kb. mekkora mosdót kell keresnünk. Vannak komódok, amik ennél magasabbak, 95-100 cm, ezek már nem alkalmasak erre a feladatra. Esetleg játszhatunk a bútor lábával is.
-
Ültetett mosdó esetén a bútor eredeti felülete látványban is érvényesül, kevesebb asztalosmunka szükséges, de a fröccsenő víz elleni védelemre kiemelt figyelmet kell fordítani.
-
Süllyesztett mosdó esetén a bútor pultja átalakítást igényel, de a víz elleni védelem könnyebben megoldható, és kompaktabb megjelenést biztosít.
Előnyök
- Egyedi, karakteres megjelenés.
- Fenntartható megoldás, újrahasznosítás.
Hátrányok
- Nem minden régi bútor bírja a párás, nedves környezetet, megfelelő kezelés nélkül sérülékeny lehet.
- Az átalakítás szakértelmet igényel, nem mindig egyszerű kivitelezni.
- Kevésbé praktikus lehet a tárolás szempontjából, mint egy modern mosdószekrény.
Kialakítási szempontok
-
Vízállóság
Bármilyen bútort is választunk, kulcsfontosságú a felületkezelés. A pultot érdemes vízálló lakkozással vagy olajjal kezelni, illetve a kritikus részeket akár edzett üveggel vagy vízálló hátlappal védeni. -
Szerkezeti megerősítés
Az antik vagy vintage bútorok esetében nem ritka, hogy az évtizedek során meggyengültek a szerkezeti elemek, ezért az átalakítás előtt érdemes statikailag is átvizsgálni és szükség szerint megerősíteni. -
Vízvezetékek elvezetése
Az alternatív szekrények sokszor zárt hátfallal rendelkeznek, amit ki kell vágni a víz- és szennyvízcsatlakozások számára. Érdemes olyan helyre tenni a mosdót, ahol ezek a beavatkozások nem rontják el az összképet. -
Stílusbeli harmónia
Az alternatív mosdószekrények akkor mutatnak igazán jól, ha illeszkednek a fürdőszoba egészének hangulatához. Egy modern, minimalista térben például egy indusztriális fémasztal, míg egy vidéki stílusú fürdőben egy antik, faragott lábú komód lehet a tökéletes választás.
Egy új funkciót kapott régi bútor egyszerre adhat melegséget, stílust és fenntartható karaktert a fürdőszobának. Az átalakítás azonban mindig alapos tervezést, szakszerű kivitelezést és az anyagok megfelelő kezelését igényli. A végeredmény viszont minden fáradságot megér, hiszen egy jól kiválasztott és gondosan átalakított bútordarab a fürdőszoba ékköve lehet. Mutatunk még pár megoldást lapozható galériánkban:
Fotó: hallgatók, Széll Bálint, Kövesdi Réka