Házprojekt: a bürokrácia útvesztőiben
Egy építkezés befejezése alapból durva, már nagyon szeretnénk beköltözni, felgyorsulnak az események, szóval jól megnyomjuk a véghajrát. Azt is tudjuk, hogy kell majd „pár papír”, de azt még nem sejtjük, hogy kb Pandóra szelencéjét nyitjuk ki…
Biztos vagyok benne, hogy területenként és szolgáltatónként változnak az előírások az ország területén, de azért leírom a lépéseket, ezek egymásutániságát, hátha segít másnak, hogy ne fusson felesleges köröket, mint ahogy mi is tettük párszor.
Építkezés közben is van papírmunka, hiszen az E-naplóba mindent fel kell tölteni, de ezt szerencsés esetben nem mi végezzük, még a szakemberek sem igazodnak ki rajta…
Amikor a vége felé járunk, első körben jönnek a kéményseprők! Már ha kell egyáltalán, mert ez sem egyértelmű. Elvileg a zárt égésterű kazánokhoz nem kell, többen írták nekem. Én falakba ütköztem, kérdeztem a gépészt, a kivitelezőt, a szolgáltatót, mindenki állította, hogy kell. Nekem pedig nem volt annyi energiám, hogy napokig telefonálgassak, jogszabályokat bújjak és veszekedjek a hivatalokkal. Egyszerűbb volt megvenni a tetőkibúvó ablakot, beépíttetni az áccsal. Szóval ha csak egy kazánunk van, nincs kandalló meg egyéb kémény, akkor még menet közben járjunk utána ennek a dolognak, mert megspórolhatunk pár 10ezer forintot, de készüljünk fel, hogy mindenki kérni fogja a papírt 🙂
Aztán hetekig csak vártunk a kéményesekre… És nem jöttek… Ez is tanulság! Ne gondoljuk, hogy 2-3 hét és minden kész, ugyanis a hivatalos ellenőrzések nem feltétlen mennek gyorsan és egyik a másikból következik, szóval, ha az első csúszik, akkor a többi is.
Végre kifáradtak a kéményseprők, megkaptuk a papírt. Jöhet a következő lépés: műszaki ellenőrzés és gáz nyomáspróba a gázszolgáltatónál. Ehhez is le kell adni egy csomó papírt, nem ám csak úgy jönnek! Szükség van az említett kéményes papírra, aztán egy olyan gáztervre, ami már korábban le lett adva a szolgáltatónak, aki engedélyezte és rajta van a pecsét, hogy kivitelezésre alkalmas. Kell egy nyilatkozat a gépész kivitelezőtől és kell egy Eph nyilatkozat a villanyszerelőtől. Ja és ha volt korábban gázóra, akkor azt a munkálatok megkezdésekor le kell szereltetni, majd a műszaki ellenőrzés után visszaszereltetni. Persze a le- és felszerelés is pénzbe kerül, ezt érdemes egyben kifizetni a leszereléskor, hogy ne kelljen még egyszer bemenni a szolgáltatóhoz. Mi most itt tartunk, minden leadva, várjuk a műszakisokat.
Ha visszakerült a gázóra, utána lehet a kazánt beüzemeltetni. Amikor már itt tartunk, akkor elindíthatjuk szépen a használatbavételi engedélyt. De ez sem úgy megy, hogy kérjük-kijön-megnéz-papír kész. Szükség lesz – mily meglepő, a kéményseprős papírra, ezen kívül az áram és vízszolgáltatótól közmű nyilatkozatokra. A víznél (drv) pillanatok alatt elintéztem online, egy nap alatt megküldték e-mailen. Az áramnak is írtam (eon), onnan még nem reagáltak, lehet oda be kell menni, mert nem fogom tudni online intézni.
Ezek mind kutatómunkával és telefonálgatásokkal járnak, tudod, amikor nyomkodod a számokat, hogy mit szeretnél intézni, 15 percig zenél, majd amikor a kezelő jelentkezik, hirtelen megszakad a vonal és kezdheted elölről…
Az összes szakmától kell fmv nyilatkozat (felelős műszaki vezető): villany, gépész és még amilyen munkák voltak az építkezésen. Az összes szakma naplójának rendben kell lennie, szerződések feltöltve, naplók lezárva. És ha ez mind megvan, kérhetjük az engedélyt. Ami még biztos jár pár körrel, de erről még nem tudok nyilatkozni.
Ha van hitelünk további papírmunkával kell számolni, ide is kell a használatba vételi engedély plusz tulajdoni lap. Az értékbecslő megnézi, hogy minden rendben van-e. A biztosításról le kell venni az építkezést (átalakítható sima lakásbiztosítássá vagy meg is lehet szüntetni). Ezt is be kell mutatni a banknál. És ha ez megvan, akkor megkapjuk az utolsó részletet. Igen, miután minden kész, pont időben!
Nem szeretném senki kedvét elvenni az egésztől, a célom inkább az, hogy tudjátok mire kell számítani, nekünk senki nem mondta el, így amikor elolvastam az e-mailt, hogy még mennyi mindent kell intézni, lecsuktam a gépem és bevágtam a sarokba úgy egy napra. Aztán persze összeszedtem magam és nekiálltam 🙂
*****
Nézz szét az Online Lakberendezési Tanfolyamok között!
– Segítenek, ha vásárlás, felújítás, építkezés előtt állsz
– Megtanulod a lakberendezés alapjait, szabályait, a tervezés menetét
– Megismered, hogy milyen elemekből állnak össze az egyes stílusok és hogyan tudod őket mixelni
A lakás attól lesz otthon, hogy beleviszed az egyéniségedet, személyiségedet! Egy áruházi katalóguslakást nem nagy művészet összerakni, de egy olyat, amire az emberek azt mondják “Nahát! A lakásod pont olyan, mint amilyen Te vagy!” Na ez már egy kicsit összetettebb feladat…
Minden megtanítok az online tanfolyamokon, ami ehhez szükséges. Rizsa nélkül, egyszerűen és érthetően!
A tananyagok állandó jelleggel, mindenféle korlátozás nélkül, bárhonnan, bármikor elérhetőek az online felületen. A tanfolyamokhoz tartozik egy szuper hangulatú zárt FB csoport, ahol bármikor kérdezhetsz, ha elakadsz, vagy kétségeid vannak, megerősítésre lenne szükséged.