A házprojekt: az új alaprajz
Az utóbbi pár napban legszívesebben csak a házzal foglalkoztam volna, de sajnos ezt nem tehettem meg. Általában késő este jutott rá pár órám, amikor már nagyon fáradt voltam, de azért összeállt végre 🙂
Lehet, hogy lesz még némi változtatás, de a helyiségek elrendezésében nem hiszem. Higgyétek el, alaposan végigvettem minden lehetséges variációt, a mi családunknak, igényeinknek azt gondolom ez felel meg a legjobban.
Ez volt kiindulás:
Sok szempontot és kívánságot kellett figyelembe venni. Nem annyira rossz az eredeti elrendezés sem, tehát próbáltam ésszel tervezni és nem mindent szétbombázni. Ettől függetlenül, ha az elrendezés majd úgy kívánja meg, akkor képes leszek egy ajtót 10 cm-rel odébb rakatni 🙂
A fő problémám az volt, hogy a tornác és a kert felé gyakorlatilag nincs lakótér, tehát nincs igazán kertkapcsolat. Ugyanakkor ez a hátsó rész nem annyira világos, mint a DK-i utcai front. Most ugyan be van építve a tornác, ez egy fokkal jobb lesz, ha kibontjuk.
Figyelembe kellett még vennem, hogy hosszabb távon szeretnénk beépíteni a tetőteret. Ez majd hétvégén derül ki, hogy egyáltalán lehet-e és milyen feltételekkel (fafödém van). Terveink szerint a tetőtérbe kerülnének majd fel a gyerekszobák, fürdő, esetleg egy vendégszoba. Ez pedig azt jelenti, hogy a jelenlegi hálórész „ideiglenes”. A többi helyiséget azonban véglegesre szeretném már most.
Elnézést a kézzel firkantott, vázlatos alaprajzért, de tegnap éjfélkor már nem volt energiám gépre vinni 🙂
A szaggatott vonalak jelölik a bontást. Ezt egész jól megússzuk! A jelenlegi előszoba és kisszoba közötti fal megy, ugyanitt a nyugati oldalra kerülne egy ablak, hogy szép világos legyen a helyiség, most elég sötét. Ezen kívül csak a fürdőnél lenne még egy ajtó vágva a falba. A zöldek jelölik az építést, de haladjunk sorban.
1. A korábbi étkező, ami gyakorlatilag egy közlekedő rész volt, most előszobává alakul. Az ablak helyére ajtó kerül. Itt a sarokban leválasztottam egy részt gardróbnak, mert nem szeretnék elől látni cipő és kabáthegyeket. Most nincs gardróbunk és rémálom, ami a kb 4 m2-es előszobánkban van, főleg télen. Egy kis pad és lerakó asztalka és kész is. Jelenleg a tetőtérbe kintről lehet feljutni, a tornác oldalánál (12. helyiség). De ha minden megvalósítható, amit elképzeltem, akkor a beépítéskor szeretném a lépcsőt ide az előszobába behozni. Ha erre sor kerül akkor a gardrób egy része feláldozódik, de marad egy jó kis lépcső alatti beépítés.
2. A korábbi konyha fürdőszoba lesz. Ez volt az egyik első dolog, amit eldöntöttem, tudtam már elsőre, ahogy feltérképeztem a házat. Itt még nem találtam ki az elrendezést, amit berajzoltam csak jelzésértékű. Nem tudom legyen-e zuhany, mi inkább fürdősek vagyunk, a kis házba pedig majd úgyis szeretnék egyet.
3. A korábbi fürdő-WC lesz a WC, de azért nincs szükségünk 4 m2-es WC-re, részben ezért, részben mert szeretném elrejteni a mosógépet és a cirkót, leválasztottam és a 4. számú kis részt.
Az 5. a leválasztott gardrób cipőknek, kabátoknak és mindenfélének alaposan beépítve 🙂
A 6. helyiség az előszoba és a kisszoba összenyitásával, egy új nyugati ablakkal lesz az étkezős konyha. Az eredeti bejárati ajtó megmarad, tehát innen is lesz kijárás. Sajnos a kamrát már sehogy sem tudtam megoldani, lesz egy kamraszekrény. Amúgy meg van pince is és egy nyári konyha is. Fontosabbnak éreztem a konyha kertkapcsolatát, mint a nappaliét, főleg, mert mindig is arra vágytam, hogy mosogatás közben bámészkodjak ki az ablakon és egy szép kertet lássak. Ebből nem engedek!
7. Innen nyílik a nappali egy dolgozó sarokkal, ami szintén ideiglenes (mármint a dolgozó). A munkaállomást ugyanis a kis házba tervezzük majd költöztetni. A két kanapé közötti kis négyzet jelöli a cserépkályhát. Itt még konzultálnom kell, de jó lenne, ha el lehetne úgy helyezni vagy kialakítani, hogy a konyha-étkezőt is fűtse majd.
Végül maradnak a hálórészek. Nálunk a gyerekszoba is gyakorlatilag csak hálószoba, egész nap a közös helyiségekben vagyunk, itt játszanak, úgyhogy nincs szükség nagy szobára. Még kicsik, nincs elvonulok a szobámba igényük. Mire lesz, remélhetőleg már fent lesz nekik külön szoba a tetőtérben.
Ezért a baloldali nagy szobát alaposan felszabdaltam. 8. háló, 9. gardrób, 10. gyerekszoba. Ez is „ideiglenes” megoldás, tehát ez a szoba csak egy háló-gardrób lesz, ha meglesz a tetőtér.
Akkor lesz szívás, ha azt valamiért nem lehet beépíteni 🙂
A rajzon a berendezések jelzésértékűek, most első körben így képzelem, de még nem erre fókuszáltam, hanem a helyiségek elrendezésére. Azt hiszem sikerült annyi tárolóhelyet is kialakítani, hogy ne kelljen szekrényeket tenni a térbe, de itt még pontosabb mérésekre van szükség.
Ezek a tervezés első lépései! A helyiségek elrendezése az igényeinknek megfelelően és ha ez megvan, akkor a tárolás kialakítása.
Folyt. köv. 🙂
A nagy házalakítás közepette indultam az Év Anyavállalata 2013 versenyen is, ahol olyan nők versenyeznek, akik kisgyerek(ek) mellett indították el a vállalkozásukat. Minden egyes szavazatért nagyon hálás vagyok. Köszönöm! Itt szavazhatsz.
*****
Nézz szét az Online Lakberendezési Tanfolyamok között!
– Segítenek, ha vásárlás, felújítás, építkezés előtt állsz
– Megtanulod a lakberendezés alapjait, szabályait, a tervezés menetét
– Megismered, hogy milyen elemekből állnak össze az egyes stílusok és hogyan tudod őket mixelni
A lakás attól lesz otthon, hogy beleviszed az egyéniségedet, személyiségedet! Egy áruházi katalóguslakást nem nagy művészet összerakni, de egy olyat, amire az emberek azt mondják “Nahát! A lakásod pont olyan, mint amilyen Te vagy!” Na ez már egy kicsit összetettebb feladat…
Minden megtanítok az online tanfolyamokon, ami ehhez szükséges. Rizsa nélkül, egyszerűen és érthetően!
A tananyagok állandó jelleggel, mindenféle korlátozás nélkül, bárhonnan, bármikor elérhetőek az online felületen. A tanfolyamokhoz tartozik egy szuper hangulatú zárt FB csoport, ahol bármikor kérdezhetsz, ha elakadsz, vagy kétségeid vannak, megerősítésre lenne szükséged.