Egyszerűség, természetesség és kényelem: ez a japandi stílus!

Szerző: Szabó Eszter
2024.07.04.

A japandi nem csupán egy lakberendezés irányzat, hanem stílusos válasz korunk kevéssé emberközpontú életmódjára. Két, látszólag távoli világ találkozása, amiben a skandináv modernség és természetesség együtt jelenik meg a japán minimalizmussal és funkcionalitással. Mindkét kultúra életérzését közvetíti, metszéspontjában a természetesség, a nyugalom és a harmónia áll.

A hétköznapok állandó mókuskereke, a folyamatos időhiány és leterheltség ellensúlyozására olyan otthonra és élettérre vágyunk, ahol mindezt kipihenhetjük, amelyből béke és harmónia árad. Azért ennyire népszerű trend a lakberendezésben, mert ebben a megnyugtató, nem túlzsúfolt, funkcionális, természetes közegben tudunk a legjobban feltöltődni.

Mi jellemzi?

Ez a stílus egyben életfilozófia is, amelynek fontos gondolata, hogy az otthonunk nyugalmát az adja, ha  harmóniában van a természettel. Egy japandi enteriőrben egyszerre felfedezhető a hygge, azaz az élet hétköznapi örömeit, a pillanat megélését hirdető szemlélet, valamint a japán vabi-szabi életfelfogás, ami a tökéletlenségben rejlő szépségre hívja fel a figyelmet. Ennek végeredménye egy modern, letisztult, esztétikus, funkcionális, rendkívül barátságos és élhető enteriőr.

A skandináv lakberendezési stílusra jellemzőek a természetes anyagok, egyszerű formák használata, míg a japán enteriőröket a minimalizmus és a letisztult, organikus elemek jellemzik. Mindkét irányzat finom, visszafogott, neutrális árnyalatokat használ.

Tipikus bútorok

Egyszerű sziluettel rendelkező kanapék, könnyed fotelek, alacsony asztalokat és jól kihasználható komódok. Légies terek, kevés bútor, semmi túlzás – ezért is annyira szerethető ez a stílus.

Természetes anyagok és kézművesség

A bútorok tekintetében a fa, bambusz, rattan dominál, a textilek lenből, gyapjúból vagy pamutból készülnek. Sok kerámiával, terrakottával találkozunk, de nem ritka az üveg, beton fém vagy tengerifű kiegészítő sem. Az ipari sorozatgyártás precíz egyformasága helyett a kézműves darabokra jellemző esetlegesség és a vabi-szabi tökéletlenségének esztétikája figyelhető meg a tárgyakon.

Változatos felületek és játékos kontrasztok

A japandi irányzat szívesen játszik a különböző felületi struktúrákkal, ellentétek párosításával, amelyek életet visznek az egyszerűen berendezett enteriőrbe.

Neutrális és földszínek kombója

Ennél a stílusnál nem találkozunk élénk árnyalatokkal. Natúr és neutrális színpalettát használ, a törtfehérek, lágy krémszínek, finom bézsek és melegszürkék semlegességét a földszínek dobják fel: a barnák teljes skálája, a terrakotta, téglavörös, és az olívazöld mellett a sárga és a a narancs tompább, fakóbb tónusait alkalmazza.

Kettősség a formavilágban

Bár a japandi a természetből inspirálódik a formák tekintetében is, de tiszta vonalak és lekerekített formák jellemzik a bútorokat és kiegészítőket. Ez a kettősség ad modern jelleget a tereknek.

Kihez illik?

Azokhoz, akik a mennyiség helyett a minőséget részesítik előnyben, akiknek fontos a természettel való kapcsolat és akik a béke és nyugalom egyedi oázisát szeretnék megteremteni otthonukban. Kedvelik a minőségi természetes anyagokat, a funkcionalitást, a neutrális és a földszíneket és a letisztult, íves formavilágot. Ha bizonytalan vagy abban, hogy hozzád melyik stílus illik leginkább, ez a kurzus neked való!

Hogyan lesz japandi stílusú az otthonod?

  • Kevés bútor, nyitott terek: a kevesebb több elve itt is aranyszabály.
  • Tarts rendet! A rendetlenség nem fér bele ebbe a filozófiába, ráadásul zsúfoltabbá is teszi a teret.
  • Válassz fenntartható és/vagy újrafelhasználható anyagokat, helyi termékeket!
  • Használj természetes anyagokat, mint például a fa, kő, len, gyapjú, üveg, rattan, bambusz és tengerifű!
  • Meleg földszínekből tompa árnyalatú pasztellekből és semleges árnyalatokból állítsd össze az otthonod palettáját.
  • Válassz lekerekített formákkal rendelkező, alacsony bútorokat!
  • Díszítsd a teret patinás kézműves kiegészítőkkel!
  • Erősítsd sok szobanövénnyel a természetes hangulatot!

Mit érdemes elkerülni?

  • Ne használj túl sok kiegészítőt és dekorációt!
  • A teret nem uraló, funkcionális bútorokat szerezz be!
  • Felejtsd el az élénk színeket és a műanyagokat!

Fotó: Bonami

Hogy ne maradj le!

Inspiráció, gyönyörű otthonok és praktikus tippek!

Iratkozz fel, és “házhoz” viszem a legjobb lakberendezési ötleteket, praktikus tanácsokat és a szebbnél szebb otthonokat!

Nem beszélve a különleges kedvezményekről, amelyek publikusan nem érhetőek el!

Krivarics Ditta
Szabó Eszter

A lakberendezés nem agysebészet, de van benne sok szabály és összefüggés, amiket ha ismersz, akkor egy jól funkcionáló, kényelmes enteriőrt alakíthatsz ki.

Egy életteret, ami stílusos, harmonikus, tükrözi az ott élők személyiségét, és olyan tárgyakkal van megtöltve, amik jó érzéssel töltenek el.

Elérhetőségünk: otthonkommando@gmail.com

Facebook
Pinterest
X
Threads
Reddit
Tumblr
WhatsApp
Email

Kérem a friss híreket és az exkluzív ajánlatokat!

Hozzájárulok, hogy az Otthonkommandó Kft. az általam megadott adataim kezelje, tájékoztatókat, további információkat és eDM-eket (újdonságok, cikkek, exkluzív ajánlatok) a megadott e-mail címre küldje.