Új perspektívát nyitott a házeladás

Szerző: Szabó Eszter
2024.12.29.

Ez a történet sokban hasonlít Tordai-Huszár Tünde sztorijához, aki szintén a házuk sikeres eladása után döntött úgy, hogy a lakberendezés nagyobb fókuszt kap az életében, és a jövőben lakások felújításával foglalkozik. Petrók Ildit már az eladásra felkészítés folyamata is arra inspirálta, hogy új útra lépjen, de a pozitív visszajelzések erősítették meg igazán benne. Hallgatóink otthonainak bemutatása sorában most ő mesél.

Szöveg: Szabó Eszter, fotó: Körmendi Imre

„Alapvetően grafikus vagyok, a lakberendezés, konkrétan a házunkkal való foglalkozás, csak a kikapcsolódást jelentette számomra. Mindig fontos volt, hogy olyan környezetet teremtsek magam körül, amiben igazán jól érzem magam. Vizuálisan kisimítja a lelkemet a kellemes miliő, jobban is tudok fókuszálni az aktuális munkáimra.”

Abban az időszakban fogalmazódott meg bennük a férjével, hogy a fővárosból vidékre költözzenek, amikor már saját vállalkozásuk volt. Ez nagyobb mozgásteret adott számukra, mert nem kellett naponta bejárniuk, otthon dolgoztak. Egy parasztházról álmodtak nagy kerttel és tyúkokkal. Nem csak költözésre, de teljes életformaváltásra is vágytak mindketten. Nem volt különösebb kötődésük a környékhez, csak annyit tudtak, hogy a Pilis hegység közelében szeretnének élni. A házaspár Budapesten született, de Ildikó minden nyarat a Bükkben lakó nagymamájánál töltött gyerekkorában.

„A piliscsévi házban eltöltött első pár év után jöttem rá, hogy tulajdonképpen a nagymamám házát és annak környezetét teremtettük újra.”

Nagy mázlijuk volt, hogy megtalálták ezt a tökéletesen felújított házat a vágyott környéken, a gyönyörű zöldre festett nyílászárókkal, jó minőségű burkolatokkal, komplett konyhával. Ildinek jó szeme van ehhez, ahogy meglátta a hirdetést, azonnal tudta, hogy ez lesz az igazi.


A 100 m2-es parasztházban egy néni lakott. Eredetileg a lányáé volt az ingatlan, aki külföldre költözött. Ahogy a lánya, ő is megszállott kertész volt, így egy csodálatos kertet is örököltek a házzal, sőt, a tyúkjait is Ildikóékra bízta, mert ahová költözött, oda nem tudta magával vinni.

„Így tesztelhettük is egyúttal, hogy való-e nekünk az állattartás. Az öt-hat állat ellátása bőven alkalmas volt arra, hogy rájöjjünk, nem túl bonyolult feladat. Mondjuk mi abszolút városi állattartók voltunk, mert a mi tyúkjaink akkor keltek, amikor mi, nem kellett nagyon kimozdulni a komfortzónánkból.”

Annyira jóba lettek az idős házaspárral, hogy még az esküvőjükre is meghívták őket. A bácsi asztalos volt, ő csinálta az összes nyílászárót, és a beépített bútorokat. Tőlük tanulták a kertészkedést, metszést, permetezést.

A kb. 1700 négyzetméteres, hosszúkás formájú telek három részre volt osztva. Az alsó részében állt a ház, körülötte kis kerttel és a meseház megjelenésű borospince. A középső részében volt a tyúkól a tyúkudvarral, valamint egy veteményes, a felső harmadban pedig egy szőlős.

„A ház nagyon jó adottságokkal rendelkezett , a bútorok nagy részét pedig hoztuk magunkkal. Egy alapvetően jó alapot sokkal könnyebb tovább csinosítani, mintha nulláról indultunk volna. Ráadásul tényleg minden fel volt újítva benne, a zöld nyílászáró pedig első látásra szerelem volt.”

Egyszóval szinte csak be kellett költözni. Kellemes, szerethető otthont teremtett a házaspár, ahol nagyon jól érezték magukat. Azonban hiába volt idilli a környezet és szuper a ház, mivel helyben nem találtak megfelelő ovit a fiuknak, a sok utazást megunva, 13 év elteltével nehéz szívvel ugyan, de a költözés mellett döntöttek.

„Tulajdonképpen ekkor kezdtem tudatosan foglalkozni a lakberendezéssel, mert  pár dolgot muszáj volt megcsináltatni, hogy feltuningoljuk a házat az eladásra.”

A kaput például cserélni kellett, a mostani állapot Ildikó terve alapján valósult meg a terméskövekkel, faléces kiosztásokkal együtt. A magasságából is levettek, hogy ki lehessen könyökölni rajta. A házat kívül-belül kifestették és újramázoltatták a nyílászárókat. Eredetileg is sárga volt a ház, de sokkal halványabb színe volt.

„Nem akartam sárga házat, végül mégis ezt választottam. Akkor még nem hallgattam meg a tananyagokat, és nagyon magabiztos voltam, hogy grafikusként annyira értek a színekhez, hogy elég egy árnyalatot kiválasztani. A vége az lett, hogy két hét gondolkodás után ott álltam öt variációval, és nem tudtam dönteni. Végül a festő sürgetésére küldtem át a mostanit. Felfestve azonban szinte sokkot kaptam, annyira nem tetszett. Három napig nézegettem különböző napszakokban, de sehogy sem tudtam megbarátkozni vele. Már épp újra át akartam festetni, megnéztem a számítógépen több különböző színnel, de rájöttem, hogy mégis ez a legjobb.”

Azt közben találta ki Ildi, hogy az ablakok körül legyen fehér keret. Az ilyen apróságok is sokat tudnak dobni az összképen.
Nagyon sok mindentől megszabadultak, és egy home stager ismerősük tanácsát megfogadva, a korábban színes falakat is fehérre festették. Ildi egyébként nagyon szereti a színeket, már az előző lakásában is szívesen játszott velük, több falfelületen használta itt is.

A házba belépve az előszobába jutunk, ahol egy eredeti parasztládával és régi fenyőszekrénnyel oldották meg a a tárolást. A hosszú mozsár a sarokban Ildi nagymamájáé volt, azzal törték a száraz kenyeret meg a kukoricát. A szemben lévő falnyílás szép átlátást ad a konyha étkező része felé.
A nappaliban azonnal feltűnik, hogy nincs kanapé. A vendégfogadás és a társasági élet náluk az étkezőasztalnál zajlott, sosem érezték a hiányát. A ráncba szedést követően alakította ki Ildikó a kályha melletti kuckós részt. Korábban itt csak a fűtéshez szükséges anyagokat tárolták, ezután pedig az esti mese állandó helyszínévé vált.
Szembetűnő darab a nagy tükrös komód, amit Ildikó az apai nagymamájától örökölt.

„Lemarattam az eredeti festéket róla, utána lekentem lazúrral. Az előző lakásomban a fürdőszobabútor szerepét töltötte be. Ezért ez  már egy új márványlap, mert az eredetit kivágattam a mosdó számára.”
Ildikó szereti a régi tárgyakat és az eklektikus tereket. Ebben a házban is szépen keverednek a polgári és a parasztbútorok.

A konyhabútort is a házzal együtt vették, a tetején lévő régi használati tárgyak mind családi örökségek
A konyhából nyílik a hosszú fürdőszoba a sarokkáddal, mögötte kis zuhanyzóhelyiséggel, külön WC-vel. A sok a tárolóbútor is a korábbi tulajdonos asztalos apukájának keze munkáját dicséri.
A konyha mögötti részen található a gépház, a mosógép, valamint egy vendégszoba és egy WC. Itt található a ház hátsó bejárata.
Azt L alakú ágyat Ildikó csináltatta, mert korábban egy asztalosműhely vezetésében is részt vett, így lehetősége nyílt saját bútorainak megtervezésére, ezek közül pár szintén velük költözött.
„Mindenkinek ez a hátsó kis lakrész volt a kedvence. Valahogy annyira nyugis és hívogató, hogy itt szerettek aludni a vendégek akár délutáni sziesztáról volt szó, akár  éjszakáról.”

A nappaliból nyílik a gyerekszoba, abból pedig a háló. Ezeket az egymásból nyíló helyiségeket el kell fogadni kompromisszumként egy parasztház esetében, hacsak nem építik teljesen át. Amíg pici volt a kisfiuk, Hugó, a hálószobában aludt, és vendégszobaként funkcionált a középső szoba.

„Azért döntöttünk úgy később, hogy a középső legyen az övé, hogy közel legyen a nappaliban lévő kis irodámhoz.”

Hugó most 6 éves. 3 éves korától van különszobája, ami az igényeivel együtt változott. A térbe állított ágyról már lekerült a rács, mögötte nyitott polcos tároló kapott helyet.

Az aranykeretesre festett nagy gardróbot szintén Ildi tervezte.
„A tálalószekrényt azért választottam, mert egyrészt szeretem a fehér és a natúr fa együttesét, másrészt akartam valami szokásostól eltérő megoldást. Ráadásul szabadon változtathatom a funkcióját, a mostani otthonunkban például a nappaliban kapott helyet.”
A hálószobában a szőnyeg viszi a prímet. Bécsben vették, amikor sok évvel ezelőtt ellátogattak az adventi vásárba. Ahogy bóklásztak az utcákon, látták, hogy épp felszámolnak egy török boltot. Azonnal lecsaptak erre a darabra. A kézzel horgolt függönyöket Ildi egyik nagymamája és nagynénje készítette.
A zöld IKEA komódokon a nyílászárók zöldje köszön vissza.

„Nagyon szerettem a hálószobai kilátást. Az ablaka a főútra nézett, de mivel Piliscsév zsákfalu, alig volt forgalom, és szemközt egy lovarda hatalmas zöld rétjére láttam.”

A borospincét főként tárolásra használták, de nagyon nedves volt. Előfordult, hogy a falából egy 15 cm magas, gyönyörű kalapos gomba nőtt ki. Így leginkább vizuális funkciója volt a kis meseháznak.
Egy kiülőt alakítottak ki a kertben terasz helyett. Mögötte van a kocsibeálló, amit függönnyel takartak el, hogy intimebb hangulatú legyen a napernyővel védett szeglet.

„Mivel a korábbi munkám során számos reklámfilmforgatáson jártam, és dolgoztam fotósokkal, így pontosan tudtam, hogy milyen hangulatot szeretnék megjeleníteni a képeken. Az volt a koncepcióm, hogy egy barátságos, hívogató, vendégházas atmoszférát sugalljanak a fotók, ami sikerült is.”

Ildiék házában minden helyiség nagyon otthonos és élhető, könnyen el tudja képzelni benne magát az ember. Az is hozzájárul a vonzó hangulathoz, hogy nem vitte el teljesen a parasztházra jellemző stílusba, jó arányérzékkel keverte a tárgyakat, bútorokat.

Amikor kész lett, áprilisban egy pénteki napon feltette öt Facebook csoportba a hirdetést. Szombaton már időpontokat egyeztetett, és vasárnap a második érdeklődő meg is vette a házat. Sőt, három másik vevőjelölt is jelezte, hogy ők több pénzt is adtak volna érte.

„Nagyon izgultam és fel voltam rá készülve, hogy majd biztos jönnek a negatív kommentek, de gyakorlatilag egy se volt. Megdöbbentem, hogy vadidegen emberektől mennyi pozitív visszajelzést kaptam. Mert persze szépnek láttam én is az otthonunkat, nagyon szerettük, de mi benne éltünk, számunkra ez volt a természetes, nem éreztük annyira különlegesnek. Ezzel teljesen új irányt vett az életem, mert megerősítést kaptam, hogy van érzékem a lakberendezéshez Az már csak hab volt a tortán, hogy az Otthon Magazintól is megkerestek, hogy szeretnék bemutatni a házunkat. ”

Nagyon boldogok voltak, hogy ilyen jól eladták a házat, de két hónapon belül találniuk kellett egy másikat a környéken, egy gyerekkel plusz két kutyával és három macskával. (Addigra már nem voltak tyúkjaik.) Végül Solymáron találták meg az új otthonukat. Nem akartak városi közegbe visszatérni és a megfelelő méretű kert is fontos szempont volt számukra. Egyetlen olyan házat találtak, ami minden feltételüknek megfelelt volna, de mérhetetlenül le volt pusztulva és nagyon vizesedett. Ám Ildikó annyira beleszeretett, hogy három mesterembert is elhívott, hogy nézze meg, hátha van megoldás. De mindegyikük lebeszélte róla.

„Már nagyon szorított az idő, de szerencsére még pont jókor találtunk egy kis házat Nagykovácsiban, amiben sok jó lehetőség rejlik. Megvettük és elkezdtük felújítani. Mivel a ház erősen felújítandó állapotban van kénytelenek voltunk egy másikat bérelni amíg elkészül..”

A  pozitív visszajelzésen felbátorodva Ildikó az Otthonkommandós tanfolyamok mellett megvett pár, házfelújítással kapcsolatos egyéb építőipari tanfolyamot is (energetika, gépészet, stb,) és az alaprajzok tervezésén és a leendő ház berendezésén túl ő koordinálja az új házuk felújítását is.

Igazság szerint  volt némi előzménye annak, hogy Ildi érdeklődése a lakberendezés felé fordult. A gimnázium után ugyanis elvégezte a kirakatrendező iskolát. Tanult anyagismeretet, sokat barkácsoltak is a műhelyben, gyakorlatilag ez is terek berendezéséről szólt. Később pedig reklámügynökségeken dolgozott tervezőgrafikusként, majd art direktorként. Már a 40. szülinapjára egy komoly építészeti könyvet kért a családjától. Aztán, most ősszel a Salon Budapest kiállításon döbbent rá, hogy mennyire ismerős közeg számára a színek, formák, anyagok világa. Itt újabb megerősítést kapott, hogy jó úton jár.

beszerzési lista:

Ódon -Fon:  előszobai láda

Terebess: konzol

GOA HOME: mennyezeti lámpa

Marketplace: előszobaszekrény

IKEA: cipősszekrény, fogasok, tároló, irodaszék, szőnyeg, ágy, lámpa, gyerekasztal székekkel, polc, ruhásszekrény, franciaágy, komód, rattanládák, étkezőasztal és székek, gardrőbszekrény

JYSK: párnák, takarók, kiegészítők

H&M Home: kiegészítők, dekortárgyak, lámpa, textilek

Butlers: tálalószekrény

Tchibo: gyerekágy

Pepco: kiegészítők

Ecseri Piac: asztalkák

Hogy ne maradj le!

Inspiráció, gyönyörű otthonok és praktikus tippek!

Iratkozz fel, és “házhoz” viszem a legjobb lakberendezési ötleteket, praktikus tanácsokat és a szebbnél szebb otthonokat!

Nem beszélve a különleges kedvezményekről, amelyek publikusan nem érhetőek el!

Facebook
Pinterest
X
Threads
Reddit
Tumblr
WhatsApp
Email

Kérem a friss híreket és az exkluzív ajánlatokat!

Hozzájárulok, hogy az Otthonkommandó Kft. az általam megadott adataim kezelje, tájékoztatókat, további információkat és eDM-eket (újdonságok, cikkek, exkluzív ajánlatok) a megadott e-mail címre küldje.