Ha valaki nem nagy magabiztossággal vág bele a lakberendezésbe, azt szoktam tanácsolni, hogy az alapok és a nagyobb bútorok legyenek semlegesek. Utána pedig még rengeteg eszköz áll a rendelkezésünkre, hogy a végeredményt feldobjuk, színesebbé, egyedivé varázsoljuk az összképet. Ez egy könnyebb út és ha esetleg hibázunk, kevésbé költséges korrigálni.
A semleges megjelenésű bútorok bizonyos értelemben biztonsági választások, de nagyszerű alapot adnak ahhoz, hogy a saját ízlésünkre, személyiségünkre formáljuk az otthonunkat és később is könnyebb rajta változtatni. A JYSK segítségével most adunk pár ötletet, hogyan hozhatod ki a maximumot egy neutrális alapból!
Színek
Mielőtt bármit is vennél, határozd meg a lakás színpalettáját, hogy harmonikus legyen a végeredmény. Ez nem azt jelenti, hogy az összes helyiségben ugyanolyan színűre kell festeni a falat, és minden egyforma lesz. Egy otthon akkor egységes, ha külön-külön nézve a tereket is érződik, hogy összetartoznak, ugyanannak a lakásnak a részei. Ahhoz hogy ezt elérd a két fő eszköz szükséges: a stílus és a színek.
Hogyan hozd be a színeket?
1. Falak
Egyértelműen a falak jelentik a legjobb terepet a színek behozatalára. Egy mély árnyalat, mint a sötétzöld, tengerészkék vagy terrakotta fal fantasztikus kontrasztot ad a fehér, bézs vagy szürke bútorokkal. Egy finom pasztellel pedig légies, könnyed hatást érhetsz el.
3 gyakori hiba:
Kerüld a falakon az erős, harsány színeket!
Bevett szokás, hogy csak egy falat festenek színesre, de én nem szoktam javasolni ezt a megoldást. Ha nincs kellő rutinod és jó színérzéked, akkor ezzel inkább szétdarabolod a teret.
A tapéta is remek választás! Ha csak egy falra kerül, akkor jobb választás a posztertapéta, de akár ezt, akár a hagyományos ismétlődő mintásat választod, arra figyelj, hogy az alapszíne és a fal színe megegyezzen, különben „leugrik” a falról, és inkább zavaros, mintsem nyugodt hatást kelt.
2. Textilek
Ha nem szeretnél színes falakat és a nagy bútoraid is semlegesek, akkor a legegyszerűbb módja, hogy textilekkel hozd be a színeket, így lehelj életet a térbe. Bátran variálhatod a méreteket, textúrákat, mintákat és formákat. Itt is kell, hogy legyen egy egységes színpalettád, hiszen azok fogják egységben tartani az egészet.
Tipp:
Ha alapvetően nem szeretnél sok színt használni, akkor ezt kompenzálni kell, különben unalmas lesz a végeredmény. Ilyenkor használj több árnyalatot, és fokozottan figyelj a változatos méretekre, formákra, textúrákra.
3. Dekortárgyak
Dekorokra mindig szükség van, hiszen nélkülük unalmas és üres lenne a szoba. Még egy minimalista lakásban is megtalálhatók, csak ott – ha jól csináljuk – kevés, de nagyobb méretű és látványos darab van.
Ezt az 5 dolgot tartsd szem előtt:
A dekortárgyak kövessék a színpalettádat.
Kerüld a sok apró tárgyat, mert bazári hangulatot kelthet.
Csoportokba helyezd el őket, ne egyesével szétszórva.
Legyen köztük, ami személyes, valamint egy-egy régi, hiszen ez az otthonod, nem egy csinos, de személytelen szállodai szoba.
Ha kevésbé kedveled a kifejezetten dekorációs szerepet betöltő darabokat, akkor válassz szép használati tárgyakat, ezekkel ugyanúgy eléred a hangulatot, kiválthatod a „porfogókat”.
4. Képek
Egy nagyobb, látványos festmény vagy kép a falon szintén nagyszerű módja az otthonod színesítésének. Vonzza a tekintetet, és életet lehel a helyiségekbe. A harmonikus összhatás érdekében jó, ha az adott szín visszaköszön valamilyen formában a térben.
3 gyakori hiba:
Túl magasra kerülnek a képek.
Túl távol vannak egymástól.
Túl kicsi a méretük.
Ha erre a három dologra odafigyelsz, máris sokkal jobban mutatnak a falon!
5. Világítás
A megfelelő és változatos világítás nem csak a funkció szempontjából fontos, de a lámpatestek és a fények nagyon erős hangulatteremtő elemek! Használj minél több és minél változatosabb fényforrást!