Parkettafelújítási kisokos

Szerző: Szabó Eszter
2025.01.18.

Sok szempontot kell figyelembe venni egy régi parketta felújításánál. Mikor menthető, mikor kell a csere mellett dönteni, milyen fázisokból áll a javítás? Csery Zoltán, aki a Hegyvidéki Garzonban hozta helyre az igencsak rossz állapotban lévő burkolatot segít eligazodni ezekben a kérdésekben.

Mik azok a szempontok, amit érdemes mérlegelni felújítás előtt?

– A parketta vastagsága nagyon fontos, mert az határozza meg a csiszolhatóságát. A hagyományos nútféderes parketták esetében általában – gyártótól függően – az anyagvastagság feléig, háromnegyedéig lehet lecsiszolni, a csap, illetve horony a magasságáig, amelyek összetartják az egyes darabokat. Napjainkban szinte csak ragasztják a parkettákat, régebben azonban szegezték. Például ebben a garzonban is egy szegezett parkettát újítottam fel. (Az egyiknek a nútjába ütik bele 45 fokban, ami elér az alsó deszkába, majd rátolják a következő parkettát, és mivel annak a féderje belemegy a nútba, felülről nem látszódik szög.)

Hányszor lehet újracsiszolni egy hagyományos fa parkettát?

– A csiszolások száma függ attól, hogy milyen állapotú a parketta, ki csiszolja és milyen gépekkel. A csiszolóvászon szemcsefinomsága is befolyásolja, valamint, hogy mennyit csiszolunk le a felső rétegből. Komolyabb sérülések esetében – mint például mélyebb karcolások, cserépkályhából kipattogott parázs miatti égések – sokkal jobban meg kell csiszolni az adott felületet az átlagosnál. A házilagos felújításoknál általában az a hiba, hogy a legtöbb kölcsönözhető csiszológép nem olyan műszaki állapotú, amivel jó munkát lehet végezni és a laikusok nem mindig tudják jól használni. Ahogy látszik a videón is, mindig párhuzamosan kell haladni. Kicsit hasonló módon, mint amikor valaki igényesen nyírja a pázsitot. Ugyanazon a soron végigmegyünk előre, és aztán visszafelé is. Nem egy egész sorral haladunk arrébb, mert akkor kihagyhat a henger, hanem mindig csak egy fél sorral. És ha csak pár tized másodperccel később emeljük fel a hengert, már belemar a gép a felületbe.

Ebben a lakásban, milyen állapotú volt a parketta?

Ez volt az utolsó felújítási lehetőség. Sok mély sérülés volt rajta, amit ki kellett csiszolni, és az ilyen időskorú szegezett parketták gyakran egyidősek a házakkal. A szegezett parketta alatt nem beton van, hanem úgynevezett vakpadló rendszer, a közte lévő terek pedig kohósalakkal vannak feltöltve. (Azért kohósalakkal, mert a 100 évvel ezelőtt, amikor sok gyár volt még Magyarországon, rengeteg kohósalak képződött a vasöntés során. Ezt hordták ki a gyárakból, amivel ők jól jártak, mert nem kellett gondoskodni róla.) A háború utáni építkezések esetében azonban bármit találhatunk a parketta alatt. Sódert, homokot, sittet, de találkoztunk már ócska cipővel és mindenféle szeméttel, amit az építkezésen el kellett tüntetni. Akkoriban nem szállították el a törmeléket, mindent bedolgoztak a ház alapjába vagy az olyan helyekre, ahol rengeteg feltöltés kellett. A 70-es-80-as évekig használták a kohósalakot, amit a szárított folyami kvarchomok váltott. Ez már egészen finom anyag volt, amivel sokkal kellemesebb volt dolgozni. A szegezett technikával már csak javításokat végzünk a régi parkettákon. A ragasztásos technikára történt áttérés után, már nem kellett sem párnafa sem feltöltés. Ennek a teljesen szilárd aljzat a feltétele, amihez hozzá lehet ragasztani a parkettát. Kezdetben és egészen a ’90-es évek közepéig a Bonobit nevezetű bitumenes bevonóanyagot használták. Ebbe a felforrósított aszfaltba rakták bele a parkettát. A legtöbb esetben kispórolták belőle az alapozót és emiatt nem lett tartós a ragasztás. Ezért a legjellemzőbb gond ezekkel a hátrányos parkettákkal, hogy feljönnek.

Mitől mozog egy parketta?

A fa önmagában is mozog. Állandóan változtatja a térfogatát a páratartalom változásának köszönhetően. Szárazabb környezetben összezsugorodik, nedvesebben megduzzad. A zárólakk valamennyire megakadályozza ezt, de legtöbb esetben nem is felülről kapja a nedvességet, hanem alulról. A nedvesség leggyakrabban a földszinti lakásoknál jelent problémát, az olyan emeleti lakásoknál, mint például ez is, a túl száraz környezet inkább a gond, amitől összeszárad a parketta. Maga az alépítmény is összeszárad, valamint a kohósalak, ami nem olyan finom, mint a kvarchomok, a szárazságtól leülepszik és ahol nem tölti ki a teret, megsüllyedhetnek a deszkák. Ez okozhatja, hogy a parketta elkezd mozogni.

Mi az az állapot, amikor már nem érdemes belevágni egy felújításba, vagy mik azok a hibák, amikor indokolt a csere?

– Ha nem éri el a 3-4 millimétert a csiszolható vastagság, akkor félve lehet nekiállni a felújításnak, hiszen ha eltűnik a csiszolható felület, akkor előbukkannak a hézagok az egyes parketták találkozásánál. Amikor a nút és a féder illeszkedésénél már nem megfelelő az anyagvastagság, leszakadhatnak a parketta szélei. (Ez a vastagság egyszerűen megállapítható, ha egy késpengét leszúrunk a parketták közé.) A másik, amikor nagyon tönkremegy az aljzat. Például gyakori probléma, hogy radiátorcserénél vagy egy radiátor meghibásodásánál nagyobb mennyiségű víz folyik a parkettára, ami beszivárog a parketta alá. Vagy nyáron a nyitva hagyott ablakon bever az eső. Ezután már csak bontással és nagyobb javítással lehet segíteni rajta.

A földszinti, nedvesebb lakások problémája, a penész, azaz a gombásodás. A gombafonal egy idő után behálózza az egész padlórendszert, amelynek a megszüntetése elég komplex feladat:

  • rendben kell hozni a ház külső-belső szigetelését,

  • korszerűsíteni kell a fűtést,

  • meg kell oldani a folyamatos szellőztetést,

  • amennyiben azonban komolyabb a folyamat, akkor nem lehet megállítani, tehát a fölszedése, és az új aljzat és új parketta az egyedüli megoldás.

Szóval nem csak esztétikai kérdés, hogy megéri-e felújítani, meg kell vizsgálni az aljzatot is, hogy milyen állapotban van. A legtöbb esetben nem is a parkettával van a gond, hanem az aljzattal.

A faevő bogarak is meg tudják rongálni a parkettát. Minden fába be tudja enni magát, függetlenül a keménységétől és a gyantatartalmától. Ez esetben is a cserét javasoljuk.

Mire kell odafigyelni felújítás előtt, ha meg akarjuk óvni parkettát?

– Mindenképpen le kell takarni. A parketta általában az utolsó fázis egy lakás felújításánál. A festéssel ugyan felcserélhető, attól függően, hogy a megrendelőnek melyik a fontosabb, a parketta vagy a fal. Mert ha például egy extra tapéta lesz fölrakva, vagy egyedi festést terveznek, akkor előbb rakjuk le a parkettát, és letakarva dolgoznak rajta a festők. De persze a fal lekaparását vagy leverését, glettelést, vakolást, csiszolást, valamint az első rétegfestést akkor is előtte javasolt megcsinálni, és csak az utolsó rétegfestést/tapétázást érdemes a parkettázás utánra hagyni. Persze így többször kell letakarni, meg felszedni.

Milyen munkafolyamatokból állt a Hegyvidéki Garzon Projektben a parkettajavítás?

  • A régi szegélylécek eltávolítása. Általában mindig cseréljük ezeket, mert nem éri meg felújítani.

  • Javítások, cserék. A felújítás során kiderült, hogy ez már egy átrakott parketta. Tehát valószínűleg nem a házzal egyidős, hanem évtizedekkel ezelőtt valamikor kicserélték, vagy legalábbis egy részét átrakták.

  • Purhabos feltöltés. Minden harmadik vagy negyedik parkettát megfúrok mindkét végén, attól függően, hogy mekkora a parketta mérete. Speciális purhabot használok, ami nem tágul nagyot, hogy ne nyomja fel a parkettát. Ennek az a célja, hogy a hézagokat kitöltve stabilizálódjanak a mozgó darabok.

  • Keményedés után ledugózás fatiplivel és az egész felület egybecsiszolása.

  • Durva csiszolások, hézagtömítés. Egy speciális, két komponensű hézagtömítő anyagot használtam. Kenés közben szépen befolyt a hézagokba és glettvassal belesimítottam a felületbe. Minimális térfogatnövekedése van, ami kitöltötte a hézagokat. Erős ragasztóképessége miatt össze is ragasztotta a mozgó parkettákat, Nagy előnye, hogy csiszolható marad a felület.

Ezzel a technológiával csak valamennyire látszik a javítás, de valójában az összhatást nem befolyásolja, mert a fa mindig rajzolatos. Ha szépen össze van csiszolva, és a hézagtömítés feltölti az apró pici sérüléseket, akkor egységes lesz a felülete.

  • Egy éjszaka (8-10 óra) a száradás után ismét a durva csiszolás következett a felesleg leszedésére, majd a szél- és sarokcsiszolás, végül a finom csiszolások.

  • Felületkezelés: háromszor lakkoztam. Ma már vízbázisú lakkokat használunk, amelyeknek nincs olyan károsanyag-kibocsátásuk, mint régen a magas VOC-tartalmú lakkokknak, amelyek még akár 30-40 év elteltével is párologtak. A legtöbben a selyemfényű mellett döntenek, de van, aki ragaszkodik a matthoz. Szép natúr felületet ad, ami a megszólalásig úgy néz ki, mintha nem lenne rajta semmilyen felületkezelő anyag, de nagyon drága. A skandináv országokból népszerűvé vált olajozás vagy viaszos olajtechnika esetében pedig azzal kell számolni, hogy évente le kell kezelni, ezért választják kevesen.

  • Szegélyléc lerakása. A hagyományos, tömör fa szegélylécet lakkozás előtt kell a lerakni, mert egyben történik a felületkezelése a parkettával. Amennyiben azonban MDF alapú szegélyléc mellett döntünk – mint ebben a lakásban is – ami nem csiszolható és nem kell felületkezelni sem, akkor ez a legutolsó fázis, amikor beszabjuk és felragasztjuk a falra. Ez az angolszász országokból eredő megoldás nagyon elterjedt, de ott más építési technológiák vannak. Nem egyszerű a hagyományos, itthon is jellemző 50-100 éves parkettákhoz alkalmazni a padló állapota és a falak egyenetlensége miatt. Kihozza ugyanis kettő hibáit. Mivel ez egy 240-270 cm hosszú, merev léc, kihangsúlyozza a szegélyléc és a fal, illetve a parketta közötti hézagokat. Ezeket a réseket ki kell fúgázni, de vegyük számításba, hogy nem mindig lesz láthatatlan a végeredmény.

Mire kell figyelni a felújítás után?

– A költözködés kritikus a padló szempontjából, mert ha végigkaristolják valamilyen bútorral, csak úgy lehet eltüntetni, ha az egész felületet újra csiszoljuk, lakkozzuk. Részleteiben nem javítható.

Tipp: Ha sokáig olyan szépnek akarjuk megőrizni a parkettát, mint a felújítás után, érdemes kifejezetten a vízbázisú lakkokhoz való padlóápolószert használni a takarításhoz.

Hogy ne maradj le!

Inspiráció, gyönyörű otthonok és praktikus tippek!

Iratkozz fel, és “házhoz” viszem a legjobb lakberendezési ötleteket, praktikus tanácsokat és a szebbnél szebb otthonokat!

Nem beszélve a különleges kedvezményekről, amelyek publikusan nem érhetőek el!

Krivarics Ditta
Szabó Eszter

A lakberendezés nem agysebészet, de van benne sok szabály és összefüggés, amiket ha ismersz, akkor egy jól funkcionáló, kényelmes enteriőrt alakíthatsz ki.

Egy életteret, ami stílusos, harmonikus, tükrözi az ott élők személyiségét, és olyan tárgyakkal van megtöltve, amik jó érzéssel töltenek el.

Elérhetőségünk: otthonkommando@gmail.com

Facebook
Pinterest
X
Threads
Reddit
Tumblr
WhatsApp
Email

Kérem a friss híreket és az exkluzív ajánlatokat!

Hozzájárulok, hogy az Otthonkommandó Kft. az általam megadott adataim kezelje, tájékoztatókat, további információkat és eDM-eket (újdonságok, cikkek, exkluzív ajánlatok) a megadott e-mail címre küldje.