Előző cikkünkben Pácser Attila segítségével kiderítettük a penészedés okait és leszámoltunk a megszüntetésével kapcsolatos tévhitekkel. Most elmondjuk, mi az a technológia, amivel valóban végleg megszüntethető a probléma és milyen kérdések merülnek fel a működésével, kiépítésével kapcsolatban.
Ahogy korábban beszámoltunk már róla, a Hegyvidéki Garzon projekt esetében is szembesülni kellett a problémával, amikor leszedtük a konyhában a felső szekrényeket. Mi nem estünk abba a hibába, amibe a penésszel küszködők általában, akik a nem működő eljárásokat általában hasonló sorrendben próbálják ki: először jönnek a fújós penészirtók, aztán a gombaölő festékek, utána a tablettás páragyűjtők, ezeket követik az elektromos párafalók. Azonnal a peneszmentesites.hu-hoz fordultunk a megoldásért.
A sikeres penésztelenítéshez ugyanis két tényező szükséges:
1. Megállapítani a penészedés, vizesedés valódi okát;
2. Ennek ismeretében kiválasztani az eljárást, amivel véglegesen megszüntethető a probléma.
Miért épp páravezérelt szellőztetőrendszer?
A párafelhalmozódás valódi oka a legtöbb esetben az elégtelen szellőztetés. A szellőzőrendszerek garantálják az egészséges lakókörnyezet kritériumát, mert képesek a lakás levegőjének páratartalmát mindig 50-60% között tartani. Fűtési szezonban bezárt ablakok mellett is optimális páratartalmat biztosítanak, mert automatikusan a levegőbe kerülő párához igazítják a szellőző levegő mennyiségét. Az optimális páratartalom folyamatos szintentartásával (tehát a szabályozott szellőzés biztosításával) megszüntetik a levegőben lévő nem kívánatos organizmusok életfeltételeit. A levegőben felszabaduló, párolgó kémiai anyagokat pedig egyszerűen kivezeti a lakásból.
Hogyan működik?
A szellőzőrendszer feleslegesen nem szellőztet, a légbevezetők ott nyílnak, ahol pára van, ventilátor húzza be a friss levegőt, és engedi ki a használtat.
Mennyire hűti le a lakást a szellőzőrendszer működése?
Téli időszakban egy párás, penészes lakás televan nedvességgel, amit ki kell szárítani. Kb. 48 óra szükséges hozzá, ezalatt maximum 1,5 C fokkal lesz csak hűvösebb a párolgás hőelvonó hatása miatt. Amikor már száraz a lakás, nem hűt a rendszer, és mivel a páratartalom lecsökken az egészséges 55%-ra, eleve alacsonyabb hőfokra állítható a termosztát. A nedves levegőben ugyanis rosszabb a hőérzet, ezért egy magas páratartalmú térben magasabb hőmérsékletű fűtéssel kompenzálunk. A rendszer használatával gazdaságosabb lesz a fűtés.
Mennyire hangos a készülék, illetve mennyire hallatszik be a zaj kintről?
A megengedett határérték alatt van a ventilátor zaja, ami egyébként is csak magas páratartalom esetén kapcsol maximumra, az pedig éjjel nem jellemző, ezért a pihenést nem zavarja. A hangosabb kinti zajokat valóban jobban beengedik a légbevezetők (nagy forgalmú utca, hangos tevékenységet folytató szomszéd). Ilyen esetekben a hangcsillapított légbevezetőket alkalmaznak, amelyek léteznek az ablakra és a falba szerelhető változatoknál egyaránt.
Mennyire lesz huzatos a lakás?
Egyáltalán nem, mert minden készülék úgy van beszerelve, hogy a belépő levegőt azonnal örvénylésre kényszeríti, nem tud egyenes vonalban közlekedni. Még egy tüllfüggönyt sem lebbent meg a légáramlat.
Muszáj-e a beltéri ajtókat megfúrni?
A szellőzőrendszer akkor működik jól, ha légtechnikailag egy egységet alkotnak a lakás különböző helyiségei, hogy a szobába belépő levegő tovább tudjon haladni a ventilátor irányába. Ha azonban nincs küszöb és van egy 1 cm-es rés az ajtó alatt, akkor nem szükséges. Egyébként 3 db 35 mm-es lyukat fúrnak az ajtóba, amelyek azonban takaróprofilokkal esztétikusan eltakarhatók és a hangszigetelést sem rontja jelentősen. Ha valakit ez mégis nagyon zavar, mód van a fal megfúrására.
Ha nincs szagelszívó a konyhában, akkor áthúzza az egész lakáson a szagot főzéskor?
Igen, mert a páravezérelt szellőzőrendszer úgy működik, hogy az általában a fürdőszobában felszerelt ventilátor húzza maga felé a konyhából érkező levegőt. Van megoldás a kiküszöbölésére, de a konyhai elszívó használatát mindenképpen javasoljuk szagelszívásra.
Beengedi-e a kinti szagokat?
Igen, mert nincs a légvezetőkben szűrő, de elzárható arra az időre az adott légvezető, amíg el nem múlik a rossz szag.
Használható-e szilárdtüzelésű fűtő berendezések esetében?
Kandalló és cserépkályha esetében is használható, nem vonatkozik az a szabály rá, hogy nem mehet egyszerre, ahogy a nyílt égésterű gázkészülék és a ventilátor. Ám ha hideg a kályha és a kémény, akkor visszahúzza az égésterméket. meg kell várni a ventilátor bekapcsolásával, míg felmelegednek.
Mennyit fogyaszt a rendszer?
Kizárólag a ventilátor fogyaszt áramot, 4-40 Watt között, ami gyakorlatilag nem kimutatható az áramszámlában.
Eltünteti a penészt ez a rendszer?
Nem, ugyan maradéktalanul elpusztítja a penészt, mert nem lesz nedvesség, ami a táptalaja, de a foltokat értelemszerűen nem tünteti el. A lemosás, újrafestés nem a rendszer feladata.
Hogyan takarítsuk le a penészt?
Olcsón megoldható négy-ötszörös vízzel hígított házi hipóval.
Milyen utólagos munkával jár a rendszer kiépítése?
A lehető legkevesebb kosszal és felújítással jár, még takarítani sem kell utána. Kivétel, ha a ventilátor áramszükségletét csak falon kívül tudják megoldani. Ilyenkor kábelcsatornákban vezetik el, nem kell falat bontani, ráér a következő falfestés előtt bevésni a falba, amit a festő is meg tud csinálni, nem szükséges hozzá villanyszerelő.
Tippek felújítás előtt állóknak
A felújítás során a legnagyobb hőveszteség felől kell haladni a legkisebb felé. Ezért a legfontosabb lépés elsőként a régi, korszerűtlen nyílászárókat lecserélni. A második a födém, mert felfelé sokkal több meleg távozik, mint az oldalfalakon keresztül. A födém és a padlás szigetelésével tudjuk a legtöbb hőenergiát megtartani. A harmadik a fűtéskorszerűsítés, hiszen a régi fűtési rendszerek rendkívül energiapazarlóak és drágák. Miután túl vagyunk ezen a három legfontosabb lépésen, érdemes egy télen át feljegyezni a fűtési költségeket, majd konzultálni egy energetikai szakemberrel, aki számos szempontot figyelembe véve javaslatot tesz, hogy mi lenne a leginkább megterülő beruházás az esetünkben. Megmondja, hogy van-e értelme a homlokzatszigetelésnek, és ha igen, milyen vastag legyen.
Fotó: saját