Minden kis alapterületű helyiségre igaz, hogy könnyebb elrontani, mint a nagyobbakat. Pontosabban, nem elrontani könnyebb, hanem ugyanaz a hiba hatványozottabban érzékelhető. Mindegy, hogy esztétikai vagy funkcionális baki, látványosabb lesz és a mindennapi tevékenységek során sokkal több bosszúságot fog okozni. A Hegyvidéki Garzon Projekt kapcsán a konyhát készítő Küber Bútorral beszélgettünk arról, hogy mit azok a kulcsfontosságú dolgok, amelyekre egy kis méretű konyha tervezésénél figyelni kell, hogy kényelmes és praktikus legyen.
Egy jó konyha kialakítása nehezebb, mint például egy nappali, mert rengeteg szabályt és kötöttséget kell figyelembe venni. Ezek nem azért vannak, hogy megnehezítsék a dolgunkat, épp ellenkezőleg, segítenek, hogy a helyes úton maradjunk. Konyha esetében nem merül fel, hogy „de én nem így szoktam”, hiszen a főzésnek megvan a mindenki által követett menete. Előbb meghámozzuk a krumplit, majd megmossuk, feldaraboljuk és megfőzzük. Ezt a sorrendet nemigen lehet felcserélni. A konyhakialakítás szabályrendszerénél a főzés menetét modellezték, egyszóval minél inkább betartjuk, annál jobban kézre esik minden és kényelemesebb lesz a konyha használata, mert flottul fog menni a főzés.
Ezek a szabályok ugyanúgy érvényesek kicsi és nagy alapterületnél, a technológiai sorrend és a munkaháromszög változatlan, azonban kis méret esetében sokkal több kompromisszumra és lemondásra van szükség. Egyszerűen vannak olyan megoldások, amelyeket bármennyire is szeretnénk, de nem valósíthatunk meg, mert nem lesz praktikus és a használhatóság rovására megy. A legfontosabb tehát, hogy képesek legyünk racionális döntéseket hozni és elengedni azokat a vágyakat, amelyek nem kompatibilisek az adott helyzettel.
7 pontot szedtünk össze a Küber Konyha tervezőivel, amelyek kulcsszerepet játszanak abban, hogy a kicsi konyha kényelmes legyen:
1. A konyha legfontosabb része a munkafelület
Ha nincs elegendő munkafelületünk, akkor használhatatlan a konyha. A méreten túl az sem mindegy hogy hova kerül kisebb és hova nagyobb munkapult. Gyakorlatilag elmondható, hogy minden olyan dologról le kell mondani, ami elvesz a pultból.
A mosogató és a főzőlap közötti munkafelület a legfontosabb, ezért ez legyen a legnagyobb és igyekezzünk üresen hagyni, mert ezt használjuk a legtöbbet. A pulton hagyott kisgépek számát próbáljuk minimalizálni és a szélső részekre vagy sarokba helyezni.
2. Tilos a magaselem
Ez a legelső a tiltó listán. A hűtő kivételt képezhet, de extra kicsi konyhánál, csak pult alatti hűtővel érdemes tervezni. A Hegyvidéki Garzon Projektnél a hűtő és a beépített mikró úgy tudott magaselembe kerülni, hogy az egy különálló sarokban van, ami alaprajzilag adta magát, nem ment a munkafelület rovására.
3. Tilos a dupla mosogató
Szintén rengeteg helyet elvesz az értékes munkafelületből, ezért mindenképp egymedencéset válasszunk, abból se a legnagyobbat. A csepegtetőrész kialakításának a típusa egyéni preferencia. Lehet maga a mosogatótálca csepegtetős, vagy tehetünk külön a pultra egyet, de ha van mosogatógép, akár el is hagyhatjuk. Extra kicsi konyha esetén mehet a felső szekrénybe, bár ide nagy edényeket nem tudunk betenni, de a napi tányér, bögre, evőeszköz szárítására tökéletes.
4. Figyelj a sarkokra
Se a mosogatót, se a főzőlapot nem szabad közvetlenül a sarokba (vagy magaselem) mellé tenni, hiszen a használata így nem kényelmes. Úgy számoljunk, hogy legalább 20-30 cm szabad hely maradjon mellette.
5. Mindenből kicsit
Nem csak a mosogató mérete lényeges, de célszerű csupán kétzónás főzőlapot betervezni. Gondoljuk át, hogy valójában milyen gyakran használunk egyszerre hármat? Valószínűleg nem sűrűn… Azért az évi pár alkalomért nem érdemes plusz 30 cm-t elvenni a munkafelületünkből, amit viszont az év többi 360 napján használunk. De beszerezhetünk akár egyzónás elektromos vagy indukciós mobil főzőlapot is, amit csak akkor veszünk elő, amikor szükséges.
Célszerű keskeny, 45 cm szélességű mosogatógépet választani, hogy a tárolórészből is minél több maradjon. És a páraelszívót is jól gondoljuk át, mert egyes típusok szintén rengeteg helyet vesznek el. Ugyanígy a kisgépekből, mint kávéfőző, kenyérpirító se válasszunk nagy méretűt.
6. Kevés holmi, okos tárolás
A cuccaink mennyiségével igazodni kell az életterünkhöz. Általános probléma, hogy sokkal több holmink van, mint amennyire valójában szükségünk van és az is hogy nem tudjuk a felesleges dolgokat elengedni. Egy kis lakásba, kis konyhába nincs szükség túl sok lábosra, és a konyhagépek számát is gondoljuk át, különösen, hogy ezekből mit hagyunk elől! A praktikus tárolás érdekében szinte biztos, hogy le kell mondani a szellős felső részről, szükségünk lesz szekrényekre. Mindenképp zárt tárolókat tervezzünk, maximum egy kisebb polccal meg lehet törni a látványt, ahol a napi szinten használt dolgokat tartjuk.
7. Belmagasság kihasználása
Célszerű a mennyezetig szekrényezni, így még további tárolóhelyet nyerhetünk a ritkábban használt dolgoknak. Nem muszáj konyhai eszközöket tárolni itt, tehetjük ide a karácsonyfadíszeket vagy a szerszámkészletet. Nagy belmagasságú, de kicsi alapterület esetében viszont legyünk óvatosak! Ne legyen olyan tömeghatása, hogy azt érezzük, ránk akar dőlni a bútor.