Így válassz lámpát többfunkciós terekbe!

Szerző: Krivarics Ditta
2025.03.25.

A lámpaválasztás a lakberendezés egyik legfontosabb része, hiszen nemcsak funkcionális szerepet tölt be, hanem a tér megjelenését is jelentősen befolyásolja. Egy jól megválasztott világítótest fókuszpont lehet, míg egy rosszul kiválasztott darab diszharmóniát okozhat a térben. Különösen igaz ez többfunkciós terek esetében, ahol az étkező, a nappali vagy akár a konyha egyazon helyiségben kap helyet. Korábbi cikkünkben volt szó a tervezés részéről, most nézzük meg a választás szempontjait.

Miért fontos a megfelelő fényforrás?

A lámpák nemcsak fényt adnak, hanem stílust és hangulatot is teremtenek a lakásban. Legyen szó garzonlakásról, ahol egy szobában több funkciót kell kiszolgálni, vagy nagyobb terek kialakításáról, mindig több világítótest összehangolására van szükség. Ehhez azonban nem elég csupán a funkciókat figyelembe venni, számos más szempontot is figyelembe kell venni.

Hogyan kezdj neki?

  1. Tervezd meg a funkciókat és a világítás típusát. Gondold át, hova kellenek általános, fókuszált vagy hangulatfények. Erről részletesen írtunk a világítástervezésről szóló cikkünkben.

  2. Találd meg az egységet a lámpák között. A fényforrások stílusa, színe és anyaga harmonizáljon egymással, de ne legyenek unalmasan egyformák.

Praktikus szabályok a lámpaválasztáshoz

  • Méretváltozatosság. A lámpák mérete legyen eltérő, különösen, ha több funkciós térben helyezed el őket. Például az étkezőasztal fölé nagyobb lámpa kerülhet, míg a konyhasziget fölé kisebbek.

  • Formák és mennyiségek. A monotonitás elkerülése érdekében ne hasonlítsanak túlságosan egymásra a fényforrások, és érdemes variálni a darabszámokat is. Ha a konyhasziget fölé három lámpát teszel, az étkezőasztalhoz inkább kettőt vagy egyet válassz.

  • Belógás. minden funkciónál más az optimális belógás. Ez ritmust is ad a térnek, tehát semmi esetre se egy magasságban legyen az összes lámpa.

  • Hangsúlyozd a hierarchiát. Általában a nappali csillár a legnagyobb és leglátványosabb, az étkező lámpája valamivel kisebb, a legkisebb lámpák pedig a konyhasziget fölé kerüljenek.

  • Méret és darabszámok aránya. Általában minél több a lámpatest, annál kisebb méretű.

A harmónia kulcsa: színek és anyagok

A lámpák összehangolásában a szín és az anyag a legfontosabb tényezők. Dönthetsz például az arany/sárgaréz, a fekete vagy ezek kombinációja mellett. Fontos, hogy a lámpák ne egyetlen családból származzanak, mert az unalmas hatást kelt. A választott szín/anyag jelenjen meg máshol is a lakásban, például kilincsek, fogantyúk vagy kisebb kiegészítők formájában.

Játssz a formákkal és textúrákkal!

  • Formaismétlés. Ha például gömb alakú elemek dominálnak a térben (tükör, dísztárgyak), válassz hasonló formájú lámpát. Egy-egy ismétlés harmonikus, de nem kell túltolni.

  • Kontraszt és textúra. Egy letisztult térbe érdekes kontrasztot hozhat egy szoborszerű, organikus lámpa. A textúrák – például fém, üveg vagy selyem – különböző hangulatokat adhatnak, de kerüld a túlzott variálást.

Egy bevált receptem van többfunkciós terekhez, ezt alkalmaztam a Hegyvidéki Garzon Projektnél is, nyilván az adott helyzetre szabva:

  1. Nappali: Egy több ágú/burájú, nagy méretű csillár, amely jól szórja a fényt.

  2. Étkezőasztal fölé: Egy darab nagyobb méretű lámpa vagy két kisebb, az asztal méretétől függően. Ez tömörebb forma, nem szerteágazó, mint a nappali lámpája. Hogy milyen típus legyen, szórja is a fényt vagy csak lefele világítson, attól is függ, hogy szükséges-e vagy van-e más kiegészítő világítás.

  3. Konyhasziget fölé: Kisebb, egyágú függesztékek, mérettől függően 2-3 darab.


A HG Projekt lámpáit a Rábalux kínálatából válogattam:

Nappali csillár – Kiara

Étkező – Mabel

Háló falikar – Kiara

Előszoba-konyha – Sinopia

Konyha pultvilágítás – Batten light

Fürdőszoba – Tesia

Hangulatlámpa – Roxas

Hangulatlámpa – Senan

A lámpaválasztás során az esztétikum és a funkcionalitás egyensúlya teremti meg a harmonikus összhatást. Ha követed a fent leírt szabályokat és ötleteket, elkerülheted, hogy lakásod egy lámpaboltra hasonlítson, és a végeredmény stílusos, otthonos és funkcionális lesz.

Fotó: Széll Bálint

Hogy ne maradj le!

Inspiráció, gyönyörű otthonok és praktikus tippek!

Iratkozz fel, és “házhoz” viszem a legjobb lakberendezési ötleteket, praktikus tanácsokat és a szebbnél szebb otthonokat!

Nem beszélve a különleges kedvezményekről, amelyek publikusan nem érhetőek el!

Krivarics Ditta
Szabó Eszter

A lakberendezés nem agysebészet, de van benne sok szabály és összefüggés, amiket ha ismersz, akkor egy jól funkcionáló, kényelmes enteriőrt alakíthatsz ki.

Egy életteret, ami stílusos, harmonikus, tükrözi az ott élők személyiségét, és olyan tárgyakkal van megtöltve, amik jó érzéssel töltenek el.

Elérhetőségünk: otthonkommando@gmail.com

Facebook
Pinterest
X
Threads
Reddit
Tumblr
WhatsApp
Email

Kérem a friss híreket és az exkluzív ajánlatokat!

Hozzájárulok, hogy az Otthonkommandó Kft. az általam megadott adataim kezelje, tájékoztatókat, további információkat és eDM-eket (újdonságok, cikkek, exkluzív ajánlatok) a megadott e-mail címre küldje.