Egy lakás egyik legfontosabb jellemzője a mérete. Igen ám, de sokszor más négyzetméter szerepel a hirdetésben, a tulajdoni lapon és a banki kalkulációban, amikor a hitelezéshez van szükség erre az adatra. Tegyük rendbe, mit hogyan kell számolni!
OTÉK helyett TÉKA
Jelenleg zajlik a megújítása azoknak a rendelkezéseknek, melyek alapján az ingatlanos vagy épp a bank számol, a hatóság pedig számon kér. Hatályát veszti az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények), ami az elmúlt évtizedekben szabályozta ezt a kérdéskört és életbe lép a TÉKA (Településrendezési és Építési Követelmények Alapszabályzata). A lakások alapterületére vonatkozó számítási módok és definíciók azonban nem változnak.
Nettó, bruttó, hasznos
Az ingatlan nettó alapterülete a vízszintes vetületben kiszámított terület. Vagyis egy földszintes háznál a helyiségek mérete plusz az épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott tér számít bele (vagyis egy terasz vagy fedett loggia része a nettó alapterületnek). A lépcsők és a födém ferde része azonban csak a vetülete mértékéig számolható bele a nettó alapterületbe. A nettó egyébként itt azt jelenti, hogy a falak és a szerkezet nem kalkulálható bele, a kívülről, falakkal együtt mért alapterület a bruttó alapterület.
Hasznosnak pedig a nettó alapterületnek az a része számít, ami legalább 1.9 méter magas, tehát a ferde tető alatti részek például nem számítanak bele. Ez igaz a galériára is, tehát ahhoz, hogy beleszámítson az alapterületbe, minimum 1,9 méter magasnak kell lennie. Így már látszik, hogy három méretről van szó, amelyek eltérnek egymástól.
A bank így számol
Ha hitelre vagy támogatásra van szükség lakásvásárláskor, akkor a folyósító hitelintézetek számolása lesz a mérvadó. Ráadásul van eltérés a normál piaci kamatozású, illetve az állami kamattámogatású konstrukciók (pl. CSOK plusz) között, de általában elmondható, hogy a tulajdoni lap szerinti méretben azok a helyiségek vehetők figyelembe, amelyek állandó fűtéssel rendelkeznek. Vagyis hiába számít bele a nettó alapterületbe a fedett terasz, a lépcsőház vagy épp a garázs, amennyiben nincs állandó fűtésük, nem adhatóak hozzá az alapterülethez. Bele lehet ugyanakkor kalkulálni a kamrát, amit eleve azért alakítanak ki az ingatlan területén, hogy ott hűvösebb legyen. A támogatott hiteleknél szintén nem vehető figyelembe a garázs, illetve a pince szintű helyiségek sem.
Tekintettel arra, hogy a támogatásoknál a meglévő, vagy vállalt gyermekek száma meghatározza a támogatással vásárolni kívánt ingatlan minimális alapterületét, így különösen fontos, hogy mikor, hogy számoljuk az alapterületet.
Forrás: GV Hitelközpont