Régen volt ajánlónk, most három olyan programot hozunk, amelyek szorosabban vagy lazábban, de kapcsolódnak a lakberendezéshez, akár napjaink fenntartható gondolkodásmódjáról, akár a boldog békeidőket idéző szecesszióról, akár a régi budapesti bérházak környezetére üdítően ható belső kertekről van szó.
RAD Home Festival
2025. május 25. vasárnap
Turbina Kulturális Központ
Ha a lakberendezésben fontos számodra a fenntarthatóság és a tudatosság, vasárnap érdemes ellátogatnod a RAD Home Festivalra. A programban a lakásdekorokat, textileket, vintage berendezési tárgyakat és hazai kozmetikumokat felvonultató vásár mellett, aromaterápiás és relaxációs, virágkopogtató-készítő, valamint vegyszermentes illatosítókat és tisztítószereket készítő workshopok, jóga és a témába vágó kerekasztal-beszélgetések szerepelnek. Mi is tervezzük, hogy ellátogatunk az eseményre, mert több olyan ismerős és hazai kisvállalkozás nevét fedeztük fel a résztvevők között, akikkel szívesen találkozunk személyesen is. A Fesztivál részleteiről a Instagram oldalukon is tájékozódhatsz.
Budapest100
2025. május 22-25.
Nagyon szeretem a nyitott házak fesztiválját, a 15 év alatt számos alkalommal éltem a lehetőséggel, hogy körbenézhessek 100 éves házak titkos zugaiba, megismerjem az épület vagy a lakói – olykor kifejezetten kalandos – történetét. Idén nem a centenáriumukat ünneplő házak, hanem a városi zöldfelületek állnak a programsorozat középpontjában. Aktuális téma, hiszen egyre nagyobb szükségünk van mentálisan és fizikailag egyaránt a zöld környezet jótékony hatásaira. Az építészeti-kulturális esemény keretein belül nem csak épületbejárásokra nyílik lehetőség, beleshetünk a lakóházak kisebb-nagyobb üdítő oázisaiba: buja kertjeibe, belső udvaraiba, zöld gangjaira, és megismerhetjük az azokat gondozó közösségeket is. Részletes programok és regisztráció: itt
Az élet művészete. Szecessziós plakátművészet és tárgykultúra Magyarországon (1895–1914)
2025. április 4. – október 5.
Magyar Nemzeti Galéria
Azon túl, hogy egy fantasztikus kiállítás, azért került a válogatásba, mert nem csak a magyar plakátművészet első aranykorát ismerhetjük meg, hanem képet kaphatunk a korszak tárgykultúrájáról is számos iparművészeti tárgy, kerámia és bútor bemutatásával, így a tárlat felvillantja a polgári otthonok világát is, ami extrán érdekes a lakberendezés iránt érdeklődők számára. A plakátok között olyan művészek munkáit is láthatjuk, mint Rippl-Rónai József, Vaszary János vagy Ferenczy Károly, illetve a neves festők mellett feltűnnek a plakátra szakosodott alkotók is, például Faragó Géza. Sőt, a műfaj legnagyobb nemzetközi mesterei, Alphonse Mucha, Gustav Klimt, Henri de Toulouse-Lautrec, Koloman Moser néhány alkotásai is megtalálható a tárlaton. Aki szereti William Morris világát – ahogy sokan közületek –, értékelni fogja a gyönyörű mintakönyveket, a stílusra jellemző finom ornamentikus motívumokat is.
Fotó: RAD, Budapest100, Szabó Eszter
További képek a képgalériában: