Ezekre figyelj, ha téglafalat tervezel

Szerző: Krivarics Ditta
2025.04.11.

A látszó téglafal a legtöbb lakberendezési stílushoz passzol. Ez a karakteres felület textúrát és mélységet ad a térnek, azonban a megfelelő tervezés, kivitelezés és karbantartás kulcsfontosságú ahhoz, hogy tartós és esztétikus eredményt érjünk el.

A téglafal remek hátteret nyújt loft vagy ipari hangulatú otthonokhoz. A képen hallgatónk Cziráki Barbara munkája.

A legfontosabb, hogy a téglát úgy tegyük fel, amilyen valójában egy téglafal szerkezete, különben ordít majd róla, hogy kamu. Egy korábbi munkám során mediterrán éttermet kellett sörözővé alakítani. Nagy kihívás volt mit kezdjek a meglévő szeletelt téglafallal, aminek a felrakásánál az összes lehetséges hibát elkövették: 1. irreleváns helyekre került, 2. belső szelet, 3. a színe túl élénk és kontrasztos, 4. nem követi egy fal szerkezetét a rakás, azaz hol állva, hol fekve van rakva, közé ékelve 1-1 pecsétes tégla, az ívekről pedig inkább ne beszéljünk…

így rakva egy ív a valóságban szépen le is omlana 🙂 Illetve úgy tűnik, elsőre túl karcsú lett, ezért megtoldották.
A bontott téglából rakott pult mellett jól látszik a kontraszt, mennyire műviként hat a rosszul rakott szeletelt tégla.

Kihoztuk belőle, amit lehetett… Az irreleváns helyeken levakoltuk, a többit Annie Sloan darx+clear wax-szal kentük át. Így a rosszul rakott ív is kevésbé feltűnő.

A téglafal típusai

Léteznek olyanok, amiket nem ajánlunk, ezért ezekről nem is írunk. Ide tartozik többek között minden, ami „olyan, mintha” megoldás, azaz tégla hatású burkolólapok, panelek, tégla hatású tapéta, stb.

Eredeti téglafal

Teljesen lutri, hogy mit rejlik a vakolat alatt, találhatunk szépen és csúnyán rakott téglafalakat egyaránt, ezért nem mindig az a jó megoldás, ha leverjük a vakolatot és láthatóvá tesszük az eredeti falat. Amennyiben mégis emellett döntünk, a téglákat érdemes drótkefézni, majd fugázni kell és impregnálni a falat. Ebben a hallgatói otthonban szerencséjük volt Dóriéknak az eredeti téglával.

Bontott tégla

A régi épületekből származó téglák különleges patinát kölcsönöznek a falnak. Jellegzetes megjelenése miatt népszerű vintage és rusztikus terekben, mert autentikus megjelenést biztosít. Egy-egy szép címeres vagy monogramos pecsétes téglával gazdagítva különösen míves látványt nyújt. Ezekből készülnek a szeletelt téglák is. Egész téglát ritkábban használunk burkolásra, felesleges is, hiszen többet elvesz a térből a külső szeletekkel pedig ugyanolyan hatást érhetünk el. Van vörös, sárgás, rózsaszínes változata. A végeredmény szempontjából nem mindegy melyik színt választjuk, illetve ha vegyesen rakjuk, akkor mely színeket és milyen arányban vegyítjük.

A kép illusztráció, hallgatói otthon

Bontott tégla szeletek

Két fajtája létezik: külső és belső szeletek. A külső bontott tégla szeletek és a belső szeletek textúrája és felülete között nagy különbség van. Falra kizárólag a külső szeletet ajánljuk!

A külső szelet felülete sokkal jobban hasonlít a bontott tégláéhoz. Jobban meglátszanak rajta az idő nyomai. A felülete érdes, rusztikusabb megjelenésű. Profi kivitelezés esetén nem lehet megmondani, milyen vastagok a szeletek, illetve hogy egész tégla bújik meg a falban, vagy szelet került rá. Ebből van vegyes méretű opció is, azaz nem csak egész szeletek kerülnek bele, ez olcsóbb, viszont nehezebb rakni, sokat kell sakkozni a darabokkal. Nálunk a tornác burkolata készült ilyen vegyes mérettel, fehér kőfugával.

A belső szelet sterilebb, mivel a felszíne sokkal simább. Megjelenése szabályosabb, és az élei is épebbek, a színe élénkebb. Ez olcsóbb, mint a külső szelet, de ez ne csábítson senkit arra, hogy ezt válassza. Maximum abban az esetben ajánljuk, ha valaki színesre festené és a cél kifejezetten egy színes, de szabályosabb, kevésbé rusztikus téglafelület. 

A belső szeletek vastagsága 1,3 cm, a külső szeleteké pedig 2-2,5 cm. Felrakáskor minimum 1,5 cm-es fugával számoljunk, egyrészt mert a téglaszeletek nem egyforma méretűek, a szélek töredezettek, másrészt pedig a rusztikus, nyers tégla nem mutat jól pici fugával. A fugázáshoz használjunk kőfugát, ez durvább, szemcsésebb, így jól illik a rusztikus téglához.

Hallgatói otthon, illusztráció

Tipp: érdemes inspirációs képeket gyűjteni, hogy milyen felület a cél és megnézni, hogy ezen milyen színű a fuga és a tégla. Nagyon más lesz a végeredmény sárga téglával, vörössel, vegyesen, vagy épp szürke vagy fehér fugával…

A kandallónkon a téglát fehérre mostam be, így finomabb hatást lehet elérni, mint a nyers téglával. Itt részletesen írtam a menetéről.

Klinkertégla és téglaburkolat

Az előzőekkel ellentétben ezek új gyártású téglák, modern technológiával, magas hőfokon égetéssel készülnek. Van olyan típus, amiből létezik egész tégla is, de elsősorban burkolásra használjuk, ezért a szeletelt változat az elterjedtebb. Tehetjük őket belső falra, homlokzatra, de akár padlóra is és térkő változatuk is van. A klinker előnye, hogy fagyálló, kevésbé veszi fel a vizet, és tűzálló, ezentúl pedig színben, textúrában nagy a választék, modern külső-belsőhöz remek választás, de a rusztikus típusok is széles skálán mozognak.

Klinker homlokzatokat ritkábban látunk itthon, íme két különböző stílusú ház. Ez egyik hallgatónk, Ildikóék otthona:

A másik példa Haberland Filoména enteriőrtervező otthona egészen más stílusban. A sötét klinker bevállalós és karakteres, ami sokkal körültekintőbb tervezést igényel!

Hogyan válasszuk ki a megfelelőt?

Stílus és szín: Gondoljuk át, hogy az adott tér milyen hangulatot igényel. Ha rusztikus hatást szeretnénk, válasszunk bontott szeletelt téglát, vagy rusztikus jellegű téglaburkolatot. Modern környezetbe inkább az egységes felületű, klinker típusok illenek. 

Eklektikus terekbe is remek eszköz, hogy kontrasztosan vegyítsük a stílusokat. Például egy rusztikus téglafal modern bútorokkal, akár minimalista környezetben is megállja a helyét, de ugyanígy egy modern hatású klinker antik bútorokkal is remek páros. A stílusok helyes vegyítésében segít a Stílus kurzusunk.

hallgatói otthon

Karakteres megjelenés: Egyedülálló textúrájával kiemeli a falat, amitől az enteriőr központi eleme lehet, remek fókuszpont. Nagyobb falfelületek esetén segít, hogy ne érezzük  „üresnek” a falat.

Funkcionalitás: A téglafal nem egyenletes felület, ezért nem takarítható könnyen, akkor sem ha impregnálva van, hiszen megül rajta a por. Az impregnálás elsősorban azt a célt szolgálja, hogy az alapvetően porózus felületet megfogja, ne poroljon.

Hova nem ajánlott?

Kis alapterületű helyiségek: Az egész téglafal optikailag zsugoríthatja a teret.

Nagyon párás helyek: Ha nincs megfelelően vízálló bevonattal kezelve, a tégla magába szívhatja a nedvességet, ami hosszú távon károsodást okozhat.

Konyha: mivel a rücskös felület nehezen takarítható, nem ajánljuk konyhába burkolatnak, akkor sem ha a Pinteresten láttuk és jól néz ki.

Gyerek- vagy játszószobák: A felület nehezen tisztítható.

Tippek az elkészítéshez:

1. Előkészítés: Tisztítsuk meg a falat a portól, egyenetlenségektől.

2. Felrakás: Szeletelt tégla esetén ragasszuk fel a téglalapokat csemperagasztóval, majd fugázzuk ki.  A bontott, rusztikus téglákhoz kőfugát használjunk, és akárcsak a csempénél, ügyeljünk a fuga színére!

3. Kezelés: Amennyiben így, natúran hagyjuk a felületet, impregnálni kell, hogy tartós és könnyen tisztítható legyen. Léteznek matt impregnálók is, amikkel a felület pont úgy néz ki, mintha semmi nem került volna rá, de tökéletesen megfogják a porózus felületet.

Mivel festhető?

Fehérített (meszelt) hatás: hígított mész vagy krétafestékkel. Ne feledjük, hogy ebben az esetben fehér fugát használjunk!

Hallgatói otthon

Egységes színezés: Teljes fedésű beltéri festékkel homogén színűvé válik.

Megfelelő helyen és módon alkalmazva a látszó téglafalak hosszú éveken át különleges és egyedi megjelenést hoznak az otthonunkba.

Hogy ne maradj le!

Inspiráció, gyönyörű otthonok és praktikus tippek!

Iratkozz fel, és “házhoz” viszem a legjobb lakberendezési ötleteket, praktikus tanácsokat és a szebbnél szebb otthonokat!

Nem beszélve a különleges kedvezményekről, amelyek publikusan nem érhetőek el!

Krivarics Ditta
Szabó Eszter

A lakberendezés nem agysebészet, de van benne sok szabály és összefüggés, amiket ha ismersz, akkor egy jól funkcionáló, kényelmes enteriőrt alakíthatsz ki.

Egy életteret, ami stílusos, harmonikus, tükrözi az ott élők személyiségét, és olyan tárgyakkal van megtöltve, amik jó érzéssel töltenek el.

Elérhetőségünk: otthonkommando@gmail.com

Facebook
Pinterest
X
Threads
Reddit
Tumblr
WhatsApp
Email

Kérem a friss híreket és az exkluzív ajánlatokat!

Hozzájárulok, hogy az Otthonkommandó Kft. az általam megadott adataim kezelje, tájékoztatókat, további információkat és eDM-eket (újdonságok, cikkek, exkluzív ajánlatok) a megadott e-mail címre küldje.