Igazán jó hír, hogy a 2026-ban a nappalik kapcsán is az életszerű trendek nyernek teret. A minimalizmus helyett a maximalizmus terjed, amivel mi nagyon tudunk azonosulni. Az új terek eklektikusak, gazdag hatásúak és kifejezetten pihenésre és társasági életre csábítanak. A színek és minták dominálnak, bátor párosítások jellemzőek, amivel könnyű mellényúlni ezért kevesen próbálkoznak vele.


Ez az 5 legjellemzőbb irányzat:
1. Telített színek nagy felületeken
A color drenching (amikor egy térben szinte minden egy színű: a fal, mennyezet, nyílászáró, szegélyléc, sőt néha a bútor is) már pár éve megjelent, de 2026-ban ebben is az élénkebb paletták kerülnek előtérbe. Én nagyon bírom ezt az irányvonalat, tetszik, hogy nem ugrik ki a falsíkjából a nyílászáró, hanem szépen beleolvad, nem bontva meg a látványt. A színes mennyezet szerintem nagyon vagány, de csak akkor, ha elég nagy hozzá a belmagasság.



2. Mintás kárpitok
Ez is az eklektika irányát erősíti akár a ’90-es évek virágos Laura Ashley kanapéit, akár a ’70-es évek geometrikus mintavilágát idézi. Viszont sokkal modernebb, frissebb és játékosabb formában. A nagyméretű, kárpitozott bútorok hangsúlyos mintái megalapozzák a nappali színpalettáját és vizuális karakterét. Ez már veszélyesebb terep, mert nem könnyen lecserélhető bútorról van szó, sokan szívesebben hozzák be a mintákat textileken: díszpárnán, szőnyegen, függönyön, pedig egy jól megválasztott darab igazán látványos fókuszpontot teremthet.


3. Vintage elemek, régiségek, gyűjtemények
A vintage és antik darabok hangulatteremtő képessége és emocionális értéke visszatérő téma az Otthonkommandós kurzusokban és magazintartalmakban. Nem meglepő, hogy most trendként is megjelenik, mert mindig segítenek abban, hogy egy enteriőr ne legyen túlságosan steril vagy tökéletes. Azok a tárgyak, amelyek nosztalgikus múltat vagy saját emléket idéznek fel, akár vásárolt, akár örökölt darabok, teszik igazán személyessé a teret. Én személyesen kifejezetten örömmel olvastam, hogy a nappalikban egyre inkább háttérbe szorulnak a letisztult, minimalista szekrények, és a helyüket olyan könyvespolcok és falfülkék veszik át, amelyek örököltnek hatnak. A könyvek és a polcokon elhelyezett egyéb tárgyak nagyon sokat elárulnak a lakókról. Mindig szeretem böngészni, ha vendégségbe megyek valahová.



4. Hívogató, beszélgetésre ösztönző elrendezés
Az otthon arra való, hogy használjuk. A barátok és családtagok meghívása pedig életet visz a térbe. Ez a szemlélet 2026-ban még hangsúlyosabbá válik, mert egyre inkább felértékelődnek a valódi kapcsolatok a közösségi média személytelen, virtuális világához képest. A társasági élet középpontba kerülését leköveti az elrendezés, azaz az ülőbútorok egymás felé fordulnak, ez ugyanis jobban ösztönzi a beszélgetést és a kapcsolódást, mint amikor a tévé felé irányulnak. A tévé egyébként is veszít a hangsúlyából a lakberendezésben, vizuálisan inkább elrejteni szeretnénk vagy legalábbis kevésbé hangsúlyossá tenni. A szalonjellegű nappalikat kényelmes ülőbútorok, kellemes hangulatvilágítás jellemzi, és a zsúrkocsi újra kedvelt berendezési tárgy.



5. Rétegezett berendezés, vegyes stílusú bútorok
Sosem szerettük a steril, egy stílusban berendezett otthonokat, és a mostani trend le is számol azzal, hogy minden bútornak passzolnia kell egymáshoz. A hangsúly azon van, hogy a bútorok kiegészítsék egymást. A stílusok, korszakok és anyagok szabadon keverhetőek. Egy modern kanapé klasszikus fotellel sokkal karakteresebb, kontrasztosabb, olyan hatást kelt, mintha természetes módon alakult volna ki, nem pedig egyetlen hétvége alatt rendezték volna be. Mennyivel életszerűbb ez így! A különböző formák, méretek, eltérő anyagok ráadásul rengeteg életet visznek a nappaliba.



Az íves formavilágú bútorok maradnak, a bab alakú kanapéktól a kerek puffokon át a buborékformákat idéző fotelekig. Ez a retró ihletésű irányzat a puha, lekerekített formáival lágyabb, otthonosabb összhatást eredményez.



A sötétebb, mélyebb tónusú fafajták, mint a mahagóni, a dió, a cseresznye és az ébenfa újra reflektorfénybe kerülnek. A vöröses árnyalatokat mi ugyan nagyon nem szeretjük, a cseresznye a 90-es évek gyenge minőségű MDF bútorlapjait idézi, a valódi fa azonban azért teljesen más kategória.
A fa vagy üveg dohányzóasztalok helyett egyre gyakrabban jelennek meg a túlméretezett koktélpuffok. Ez kényelmesebb, többfunkciós bútor megtöri a megszokott dohányzóasztal-formát, puha textúrát visz a nappali közepére és többféle ülésmódot tesz lehetővé.



Új gondolat, hogy a helyiségnek önmagában, bútorok és dekoráció nélkül is erősnek kell lennie, ehhez pedig a beépített elemekre kell fókuszálni. Falburkolatok, előregyártott kandallópárkányok, falfülkék, egyéb asztalos beépítések esetében a belsőépítészet jelenti a munka oroszlánrészét.





