Hogyan rendezz be egy garzonlakást?

Egy kis lakás berendezésének legfontosabb szempontja a praktikusság. Mivel kicsi a hely, nagyon alaposan át kell gondolni a berendezést, maximálisan figyelembe véve az ott lakók napi rutinját, szokásait. Nem lehet benne esetlegesség, első felindulásból vásárolt, „beleszeretős” bútorok, hiszen az is elég kihívás, hogy a legszükségesebb daraboknak helyet találjunk benne. 

Szerző: Szabó Eszter

Fotó: hallgatói otthon

Hogyan tervezzük meg berendezését?

  • Mérjük fel, hogy mennyi holminak kell elférnie, pontosan milyen méretű és mennyiségű tárgyat akarunk tárolni, és ehhez tervezzük meg a különböző tárolókat. Legyünk szigorúak a szelektáláskor!
  • Bár kis térben nincs helye a felesleges tárgyaknak, folyamatosan selejtezni kell, azért mindig hagyjunk rá egy kicsit a tárolókra, mert a legnagyobb erőfeszítéseink ellenére is bővülhet a tárgyaink köre, pl. könyvek esetében.
  • Terjeszkedjünk felfelé. Galériával, dobogóval, plafonig történő beépítésekkel maximalizálhatjuk a helykihasználást.
  • Használjunk ki olyan felületeket is a tárolásra, amelyek elsőre nem jutnának eszünkbe (pl. ajtó fölötti polcok, dobogó alatti rész, ágyneműtartó, lépcső, feljáró alatti rész stb.)

A leggyakoribb, ha a nappali, étkező, konyha kerül azonos térbe. Fotó: hallgatói otthon
A galériaágy alatti rész is tökéletesen használható tárolásra a gyerekszobában. Fotó: hallgatói otthon

Hogyan nyerjünk teret?

  • A helyiségek összenyitása kézenfekvő módja annak, hogy egy kis lakás is kellő élettérrel rendelkezzen. A nappali egybenyitható a konyhával, étkezővel. De ügyeljünk arra, hogy ez ne menjen a tárolás rovására, például az előszoba ne csak jelzésértékű legyen! A kevesebb fal több helyet és gyakran több fényt is garantál, különösen, ha nincs minden helyiségeknek saját ablaka, ugyanakkor a tárolást ezek mentén lehet leginkább megoldani, ezért nem minden esetben jó megoldás, ha mindent összenyitunk.
  • Falak helyett alkalmazhatunk tér- és funkcióhatároló bútorokat a térelválasztásra.
  • Az amerikai konyhás nappali elleni legfontosabb érvek a kupleráj, a szennyes edények látványa és az ételszag. Azonban ez kiküszöbölhető egy térbe fordított, megemelt pulttal vagy egy térelválasztó funkciót betöltő polc a konyha és a nappali zóna határán. Egy kiváló teljesítményű elszívó is elengedhetetlen beruházás ilyen térben.
Fotó: hallgatói otthon

Minimalizáljuk az ajtókat

Egy normál méretű nyíló ajtó nyitásához kb. egy négyzetméternyi terület kell, ami egy kis tér esetében aránytalanul sokat elvesz a hasznos területből. Az ajtók kiiktatásával, vagy ahol feltétlenül szükséges és egyben lehetséges, tolóajtók használatával rengeteg helyet szabadíthatunk fel. Ám nem mindegy, hogy fal mentén vagy falban futó változatot választunk. Utóbbi esetében nem csak az ajtó nyitásához szükséges felület szabadul fel, hanem a falfelület is. Ahogy a falak bontása, a tolóajtó sem minden esetben praktikus, nem javasolt WC-hez, vagy olyan szobához, ahol fontos, hogy kiszűrjük a zajokat, például gyerekszobára.

Fotó: hallgatói otthon

Alkalmazzunk minél több kis fényforrást!

A központi fényforrás mellett használjunk kiegészítő fényeket a helyiségekben. Ez minden térben alkalmazandó, de igyekezzünk úgy kialakítani a fényforrásokat, hogy ne maradjanak sötét zugok a lakásban, így nagyobbnak fog hatni a kisebb tér is. Abban is segít, hogy hangsúlyt adjon vagy funkciókat jelöljön ki a helyiségben. Például étkezőrész, olvasósarok stb.

Milyen színeket válasszunk?

Egy garzonlakásban a falak, burkolatok, nagyobb bútorok (konyha, gardrób, kanapé) esetében érdemes világos színeket választani, mert így tágasabbnak hatnak a helyiségek. De bevállalósabbak simán választhatnak karakteresebb, sötétebb színeket, mert a hangsúly az arányokon van. Fontos, hogy a sötétebb árnyalat ne legyen túl nagy felületen vagy túl nagy méretű bútoron (egyébként is kerülni kell a robusztus darabokat), hogy ne uralják a teret. Ha azonban biztonsági játékosként maradunk a nagy, világos felületeknél, akkor is válasszunk egy-egy színesebb, harsányabb foltot, amitől izgalmasabbá válik az összhatás.

Vessük be a tükörtrükköt!

Kisebb-nagyobb tükrök elhelyezésével a lakás különböző pontjain megsokszorozhatjuk a napfény vagy egyéb fényforrás hatását, amitől megnő a térérzet és világosabbá válik az enteriőr. A tükör önmagában is nyitja a tereket, egy nagyobb tükörfelület minimum megduplázza a térélményt.

Most nagyon népszerűek az osztott keretes tükrök, fotó: JYSK

Mire figyeljünk bútorozáskor?

1. Válasszunk kisebb méretű bútorokat!

A leggyakoribb hiba, amit az emberek elkövetnek, hogy túl nagy bútorokat választanak. Nem csak azt kell nézni, hogy befér-e a bútor! Harmonikus végeredmény akkor lesz, ha jó arány van a bútorozott és a szabad alapterület. Kis lakás berendezésénél törekedni kell a zsúfoltság elkerülésére, a berendezésnek a kis térben is tágasnak kell hatnia. Ennek az egyik kulcsa a kisméretű, filigrán bútorok. Okos tárolással, átgondolt bútorválasztással egyszerű, és kevés dekorációval nem is olyan nehéz megvalósítani! A skandináv dizájn forma- és színvilága, mint amilyen a JYSK kínálata, jó választás egy garzonlakás berendezésére. 

2. Helyspórolós beépítések

A méretre készített bútorokkal minden rendelkezésre álló hely optimálisan beépíthető, és kevesebb helyet foglalnak, mint a szabadon álló modellek. Ez legtöbb esetben a háztartási nagygépekre is igaz.

Egy teljes falat elfoglaló gardróbszekrénnyel rengeteg tárolóhelyet nyerünk. Ha világos (a fal színével megegyező vagy annál világosabb) színű, akár csak 40 cm mélységű gardróbot építünk be padlótól a mennyezetig, nem fog túlzottan sok helyet elfoglalni az otthonunkból. Fotó: hallgatói otthon
Az ajtó mögé elhelyezve nem csúfítja el a fürdőszoba látványát a két nagy háztartási gép. Fotó: Széll Bálint, hallgatói otthon

3. Tárolós bútorok

Olyan darabokat vásároljuk, amelyekben plusz tárolóhelyek vannak, pl. puff, pad, ágyneműtartós ágy vagy tárolórekeszes dohányzóasztal.

Egy ágyneműtartós ágy rengeteg mindent elnyel, fotó: JYSK

4. Mobil és összecsukható modellek

  • Összecsukható, könnyen mozdítható bútorokkal is tudunk helyet spórolni.
  • A görgőkkel felszerelt változatok egyszerűbben arrébb rakhatók, ha helyet kell csinálni.
  • Egy falra szerelt lehajtható asztal és az összecsukható székek pedig kisebb helyet foglalnak el.
  • A bővíthető asztalok is helytakarékosak, csak nagyobb vendégsége idején kell kinyitni.
Bővíthető étkezőasztal, fotó: JYSK

5. Többfunkciós bútorok

  • Kanapéból az ággyá alakítható változatot válasszunk, így nem kell külön vendégágyban gondolkodni. Ráadásul használható ágyként, pihenőhelyként és tárolóként egyaránt.
  • Egy kerekeken guruló, kis asztal használható éjjeliszekrényként, dohányzóasztalként, lerakóként. Egy ládát pedig a tárolás mellett használhatunk lerakóként, dohányzóasztalként.
  • Az állólámpa nem csak hangulatfényt ad vagy olvasólámpaként funkcionál, de elválaszthatja a hálórészt a nappalitól.
  • A térelválasztó bútorként válasszunk kétoldalú polcot.
Fotó: JYSK

6. Optikai trükkök

  • Az üvegfelületek légiesek, az átlátszóság miatt nem terhelik meg látványukkal a tereket. Ezért bátran használjuk üvegbútorokat, polcokat, vagy akár víztiszta műanyagot, pl, ha székről van szó.
  • A fogantyú nélküli bútorok is jobban beleolvadnak a térbe.
  • Az egyféle, homogén hatású padlóburkolat szintén tértágító hatású.

A lábakon álló, filigrán bútorok szellősebb hatást keltenek, fotó: JYSK
A tolóajtós bútoroknak is kevesebb a helyigénye, ezt is érdemes figyelembe venni választáskor. A kecses lábak pedig könnyedebbé teszik a bútort. Fotó: JYSK

Mit érdemes elkerülni?

  • A robusztus, nagy bútorokat;
  • A szekrénysorokat;
  • A nagy méretű sötét bútorokat;
  • A túl sok és apró dekorációt;
  • A szétszabdalt tereket;
  • A sokféle burkolatot;
  • A sokféle színt;
  • A nagy és sokféle mintát.

Hasonló bejegyzések

Kövess az Instagramon is
@dittakrivarics