2012. április 27.

Kert projekt: tavaszi palánták

Ismét négynapos ünnep! Aki ráér és kedve van hozzá az most kertészkedhet rogyásig és még ki is pihenheti utána magát. Íme néhány népszerű tavaszi virág:

A primula: soha nem ablakládába ültetem, mert ezek akárcsak a hagymások, egyszer virágoznak dúsan. Nekik egy régi fonott kosarat kibélelek fóliával és az aljába ha túl sok földet nyelne el, összenyomott műanyagcserepeket teszek és ebbe ültetem a primulákat. Ez a „recycling” biztosítja a pangó víz elleni védelmet is. Amikor elvirágoztak akkor vagy kiültetem szabad földbe lombhullató bokor, vagy fa alá, vagy félreteszem kosarastul, mert ez az igénytelen kis virág télálló évelő. A kosár azért is jó átmeneti kaspónak, mert hangulatosabb mint egy cserép bármilyen színre befesthető és mindig oda tehetjük, ahol „látványelemként” kívánatos.

A boglárka: általában külön cserépben tartom, mert ő is egyszer virágzik csak, bár akkor nagyon mutatósak rózsaszerű virágfejei, de nekem még sosem sikerült másodszorra virágzásra bírni – ez igazi egynyári, pontosabban mondva egy-tavaszi növény. Ha valaki ért már el más eredményt a boglárkával, adja meg a receptet!

Az árvácska: márciustól akár júniusig is virítanak és gyakran át is telelnek a szabadban. Igénytelen növénykék kis és nagy virágokkal nagyon változatos színekben kaphatóak és a teljes árnyékon kívül mindent fekvést jól bírnak. Ha valaki szegélynövénynek, vagy más virágok elé szánja, akkor érdemes harmonizáló színből több tövet egymás mellé ültetni, mert sokkal látványosabb lesz az eredmény, mint ha különböző színeket keverünk.

A színek összekombinálása egyéni ízlés kérdése, de legalább ilyen fontos a palánta kiválasztásánál az is, hogy közös ládába, kaspóba csak azonos igényű növényeket ültessünk össze, mert így sok csalódástól kímélhetjük meg magunkat. Ha egy vízigényes árnyékkedvelőt mondjuk a szárazabb viszonyokat kedvelővel keverünk, akkor valamelyikük biztosan senyvedni fog.

Mit-hová-hogyan

A vásárlásnál ne hagyjuk elcsábítani magunkat az egyre fantasztikusabb kínálattól, tartsuk mindig szem előtt, hogy hová keresünk virágot. Általában a virágárus tudja, hogy a kinézett palánta milyen viszonyokat kedvel, ha nem tudja, akkor számomra ismeretlen növényt én nem is vásárolok nála. Az egynyári virágok mindegyikét tápdús földbe ültessük és a nyár folyamán érdemes egy-két hetente tápoldatozni, hogy folyamatosan virágozzanak.

Ha a virág tervezett helyén a kertben, az ablakládában vagy az erkélyen folyamatos a napsütés – vagyis déli fekvésű, akkor olyan fajtákat válasszunk, melyek a tűző napot szeretik vagy legalábbis elviselik. A petúnia és a muskátli bírjama tűző napot, de csak sok vízzel, ezeket a virágokat minden nap locsoljuk meg – a legjobb esténként, de ha a ládában, vagy cserépben tartjuk akkor napközben nagyon átmelegedhet a gyökerük, akkor reggel és este is öntözzük meg. Tűző napra nem szabad gumós begóniát, vagy fuksziát ültetni. Az impatiens fajták is – akiket magyarul pistikevirágnak vagy törpe nebáncsvirágnak ismerünk – jobban kedvelik a félárnyékos helyet. Ha van keleti fekvésű, vagy északi, de világos ablakunk esetleg az erkély-terasz , vagy a kert egy részére nem süt, vagy nem tartósan süt a nap, akkor ezek mindegyike őszig folyamatosan virágzó dísz lehet.

Petúnia:

Fukszia:

Gumós begónia:

Pistike:

Kert-kvíz

A mi kertünket idén tavasszal is ellepték a pitypangok, ezért gyomlálni kezdtem és találtam valami érdekeset és meg is mutatom. Találós kérdés: Mi a különbség a képen látható két növény között? Melyik kicsoda?

Egyik:

Másik:

Pitypang tipp: A pitypangot egyébként szemeteszsákba gyűjtöm, mert megfigyeltem, hogy ha a földön otthagyom vagy a komposztra teszem, a száradó növény még kinyitja a virágait és szétszórja bóbitáit, amik tovább szaporítják.

Palotai Éva

*****

Egy jól megtervezett és kialakított kinti rész az év bizonyos szakaszaiban plusz szobaként funkcionál, de csak akkor fogjuk igazán szeretni és sokat használni, ha kellően átgondolt a kialakítása és nincs vele sok macera, mindezek mellett persze hangulatos és hívogató.
 
A lakberendezés a szabadban minikurzuson mindent végigveszünk a funkciótól kezdve, a stíluson át a hangulati elemekig.
Mindegy, hogy pici erkély, terasz, vagy kert, az összesről szót ejtünk, maga
a folyamat pedig ugyanaz.
 

Hasonló bejegyzések

Kövess az Instagramon is
@dittakrivarics