Fürdőszoba burkolás tippek kis terekben
Ahogy minden kisebb alapterületű helyiség esetében különös figyelmet igényel a felületek, színek, minták megválasztása, egy pici fürdőszoba burkolása is nagyobb körültekintést igényel. Érdemes élni az optikai tértágítás trükkjeivel, és van pár szempont, amire érdemes odafigyelni. Ezeket szedtük most össze.
Szerző: Krivarics Ditta, fotó: Marazzi, hallgatói otthonok
A burkolatválasztás nagyban függ attól, hogy milyen hangulatot szeretnénk kialakítani a fürdőben. A Marazzi kínálatában nagyon szép megoldásokat találunk akármilyen hangulatot vagy stílust szeretnénk megvalósítani. Ha tágas és szellős hatás a cél, világos színekben, nagyobb lapokban és fényes felületekben gondolkodjunk. De arra vigyázzunk, hogy ne essünk túlzásba, mert egy túlságosan steril hangulatú térben nem fogjuk otthonosan érezni magunkat. Amennyiben meghitt, „kuckós” érzés a vágyunk, bátran nyúlhatunk a sötétebb színekhez és kisebb méretű burkolatokhoz.
Nehéz valójában megmondani, hogy konkrétan mit lehet és mit nem, mert minden „tiltólistás” megoldásra találhatunk számos olyan ellenpéldát, ami jól néz ki. De ne felejtsük el, hogy ezek nagy részét jó szemű, kellő arányérzékkel rendelkező szakemberek tervezik, laikusként ellenben nagyon könnyű mellényúlni. Elég, ha csak kicsit tér el az inspirációs képtől, máris diszharmonikus lehet a végeredmény.
Ami növeli a térérzetet:
Világos színek. Optikailag tágítják a teret, szellősebb érzetet keltenek.
Nagy méretű lapok. Nyugodtan rakhatjuk kisebb terekbe is, kevésbé „szabdalja szét” a felületet, egységesebbnek hat.
Fuga. Kritikus pont a megfelelő fugaválasztás! A nagy lapokhoz is vékony fugát tegyünk, olyan színben, ami a legjobban harmonizál a burkolattal. Ez csökkenti a burkolat tagoltságát, letisztultabb és szintén tágasabb térélményt eredményez.
Fényes felületetek. A fényes, mázas felületek visszaverik a fényt, ezáltal világosabbnak tűnik a helyiség. Ha sötétebb színeket használunk, akkor fontos, hogy ne legyen minden matt, mert attól teljesen „bedöglik” a helyiség és nyomasztóvá válhat. Ez fokozódik, ha gyenge a megvilágítás.
Tükrök és világítás. Kéz a kézben járnak, az optikai csalások kiváló eszközei. A nagy tükörfelület megduplázza a térérzetet, amire még jobban rásegít a megfelelő világítás. Tágasabb, világosabb teret kapunk.
Amivel legyünk óvatosak:
Mintás burkolat
Kisméretű motívumban gondolkodjunk, a nagyobb léptékűeket kerüljük. Minél kevesebb felületen jelenjen meg.
Kis méretű csempék
Nyugodtan választhatjuk, csak arra kell figyelni, hogy ne legyen kontrasztos a fuga, ne nézzen ki úgy a fürdő fala, mint egy kockás papír. Persze léteznek olyan dizájnok, amelyeknek kifejezetten jól áll, például egy világos metrócsempe sötét fugával elég ütős látvány. Csak legyünk tisztában azzal, hogyan fog kinézni és amennyiben a tér növelése, szellősebbé tétele a cél, akkor nem ez a legjobb út.
Csíkok, bordűrök, dekorelemek
A túl sok díszítőelem zsúfolt hatást kelt, pici helyiségben nem érdemes ezekkel szétszabdalni a falat. Ha szeretnénk variálni a falon a burkolatot, akkor készítsünk lábazatot, vagy legyen egy fókuszfal. Ez lehet a mosdó mögötti fal vagy a zuhanyzó, amelyiket az alaprajz kiadja.
3D burkolatok
Azok a típusok, amelyeknek a felülete erősen texturált, túl mozgalmas látványt kelt, szintén zsúfoltság hatását keltheti.
Sötét színek
Ha az a cél, hogy a helyiség kuckós, „cosy” legyen, akkor válasszuk ezt az utat, de tartsuk szem előtt, hogy legyenek fényes felületek, kapjon kiemelt figyelmet a tükör-világítás kombója.
Közepes méretű csempék
Itt most szubjektív leszek, számomra a gyakori és népszerű 30×60-as méret rettentő kommersz, főleg ha ez mondjuk 60×60-as padlólappal párosul. Nem rakom tiltólistára, de szívem szerint oda tenném :), függetlenül a helyiség méretétől.
Amit mindenképp kerüljünk el:
Túl sok minta és textúra
Döntsük el, hogy a padló legyen mintás vagy a fali csempe, netán egy tapéta. Szuper kis fürdőket lehet látni a maximalista stílusban, ahol tobzódnak a minták, felületek, de ehhez csak akkor nyúljunk, ha nagyon magabiztos és jó stílusérzékkel rendelkezünk. A vagány végeredményt csak egy hajszál választja el a kaotikustól.
Nagy méretű motívum
Ha mintás burkolatot választunk, akkor a léptéknek arányban kell lennie a helyiség méreteivel. Nem lesz harmonikus, ha nem tud elégszer ismétlődni a motívum. Például vannak olyan cementlap hatású burkolatok, amelyekből 4 darab áll össze egy mintává. Ezek általában 40×40 cm-esek, ami már túl nagy egy pici helyiségbe.
Túl sok szín
Nem arról van szó, hogy mindennek egyszínűnek kell lennie, de legyen egy harmonikus színpalettánk! Minél több színt használunk, és azok minél kontrasztosabbak, annál jobban kelt töredezett hatást a tér, ami nem előnyös kicsi méreteknél.
Egységes burkolat a padlón és a falon
Nem javaslom, mert rettentő unalmas és kommersz lehet a végeredmény. Inkább hasonlít majd egy közületi mosdóhoz vagy ipari konyhához, ha nem sikerül kellőképpen ellensúlyozni.
Ugyanolyan méretű lapok a padlón és falon
Ha különböző színű, mintázatú is a fal- és a padlóburkolat, akkor sem túl szofisztikált megoldás az egyforma méret. Az összkép itt is könnyen átcsúszhat a kommerszbe, unalmasba, ezért érdemes a méretekkel játszani!
Tippek minták használatához:
Karaktert ad a térnek. Egy jól megválasztott mintás padló egyedi hangulatot teremt, akár modern, akár klasszikus stílus a cél.
Ha mintás a padló, akkor fokozottan ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb dolog kerüljön rá, válasszunk fali WC-t, falra szerelhető mosdószekrényt. Ez egyébként is ajánlott kis méreteknél.
Egyszerű falburkolattal kombináljuk. A fali csempe színe harmonizáljon a padló valamelyik színével, lehetőleg ne olyat válasszunk, ami a fő szín a padlóban, hanem valamelyik kiegészítő színt, de a fehér is jó megoldás lehet.
- Ha a falra szeretnénk mintás csempét, akkor a legjobb út, ha kiválasztunk egy fókuszfalat, például zuhany vagy mosdó mögött. Ebben az esetben a padló legyen egyszínű.