Hegyvidéki Garzon Projekt: Faljavítás lépésről lépésre
Már első látásra is realizáltunk pár problémát, de csak a bontások során derült ki, hogy valójában mennyire ramaty állapotban vannak a kislakás falai. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyi előre nem kalkulálható meglepetéssel kell számolni egy felújítás során, ami hatással van a pénztárcánkra és rugalmasságot kíván a tervezésben, sőt akár extra munkafolyamatokat is igényelhet, ami miatt csúszhat a többi. Szóval lavinát indíthat el!
Szerző: Krivarics Ditta, fotó: saját
Nézzük, nekünk milyen problémákkal kellett szembesülni:
1. Penész. Az eltüntetéséhez önmagában nem elég a fal megtisztítása és a penész eltávolítása. Az okát is meg kell szüntetni, ami egy komplexebb feladat, amiről majd egy következő bejegyzésben írok részletesebben.
2. Vékony külső fal. Kiderült, hogy a fürdőszoba lichthof fala mindössze egy kis tégla méretű, azaz 12 cm.
3. Falbontás. A fürdő válaszfalát teljesen el kellett bontani, mert az ajtó kiszedésekor kiderült, hogy nincs áthidaló az ajtó felett, azaz, maga az ajtó tartotta a falat. Ráadásul ez csupán egy 6 cm vastagságú fal, ami gyakorlatilag egy kis tégla az élére állítva.
4. Vakolás. A fürdőben a falburkolat bontásakor a csempével együtt több cm vastag vakolat is jött a fal nagy részén. A szobában több helyen kopogott a vakolat, ami azt jelzi, hogy elvált a faltól, amit szintén orvosolni kellett.
5. Repedések a fűrészporos tapéta alatt. A szobában minden fűrészporos tapétával volt borítva, még a mennyezet is… Nem volt kérdés… egyértelműen mennie kellett mindenhol. A tapéta leszedése után azonban mindenhol kisebb-nagyobb repedések bukkantak elő.
6. Faljavítások. Mivel a villanyvezetékeket teljesen felújítottuk, illetve több helyen új kapcsolókat, konnektorokat alakítottunk ki, ezután is javítani kellett a falakat.
Szóval volt feladat a falakkal bőven, ezért az utunk újra a Praktikerbe vezetett, hogy beszerezzük a további szükséges kellékeket.
Lépések és megoldások:
- A szoba kapott egy gipszkarton álmennyezetet. Részben, mert nagyon időigényes és fárasztó leszedni a fűrészporos tapétát a plafonról, részben, mert máshova kerül majd a mennyezeti világítás, vésni kellett volna. Így viszont szépen el lehetett vinni a vezetékeket a karton felett, és a 3 méteres belmagasságból csak pár centit kellett elvenni, ami szinte észrevehetetlen.
- A fürdőszobában a lichthof felőli fal elé építettünk egy Ytong előtétfalat. Nem maradhatott egy külső fal csupán 12 cm vastag, hiába vesztettünk ezzel az alapterületből! A szellőztetőrendszer mellett ez is segíteni fog a penészedés megszűnésén ebben a helyiségben.
- Az elbontott falat gipszkartonból építettük újra. Ez lehetett volna Ytong is, de nem elhanyagolható tényező, hogy a lakás a 3. emeleten van egy lift nélküli házban, minden anyagot gyalog kell felcipelni.
- A penészes falrészeket befújtuk hipóval és lekapartuk. Mindezt több rétegben, mert a lekapart glett és festékrétegek alatt további rétegeken is ott volt. A fal a javításokat követően kapott egy penészgátló oldatot és penészgátló beltéri falfestékkel dolgoztunk.
FONTOS! Ezek csak átmeneti megoldások egy ilyen problémára! Minden esetben fel kell tárni a penész okát, és azt megszüntetni. Már a kezdetekkor hívtunk egy szakembert, aki felmérte a problémát, az ő munkája azonban majd a felújítás vége felé lesz esedékes. Ha ez sikeres, akkor valójában nincs szükség penészgátló falfestékre és a többi penészmentesítőre, de mi biztosra szeretnénk menni, ezért minden lehetséges eszközt bevetünk.
- A kisebb-nagyobb javítások után végül a szobában az összes falat lehálóztuk. Így a repedések nem fognak látszódni, később se átütni. A fűrészporos tapéta szerepe is ez volt, csak nem kifejezetten esztétikus megoldás 🙂 Ma már elérhetőek különféle mintázatú vagy akár sima üvegszálas és festhető tapéták is, amelyek szintén jó megoldást kínálnak erre.
- Ezek után következett a mélyalapozó, majd több réteg glettelés, először durvább, majd finomabb glettel. Ilyenkor már kezd biztatóan lakásszerűen kinézni a korábbi romhalmaz.
A színválasztás dilemmái
Ez már ismét az én terepem! Őszinte leszek, egy fehér fal esetében nyugodtan választhatjuk a legegyszerűbb vödrös fehér festéket. Nem történik semmi, ha nem merülünk el a fehér 827 árnyalatában. Ám ha valaki mégis szeretne finomítani a látványon, akkor a következő tanácsokat érdemes megfogadni a megfelelő fehér tónus kiválasztásához.
Ugyanaz a fehér szín másképp mutat a különböző helyiségekben
A megfelelő árnyalat függ attól, hogy mennyire világos a helyiség, milyen a benapozottsága, azaz a tájolása. A keleti fekvésű szobákba hideg fény érkezik a reggeli nappal, így ha nem szeretnéd ezt tovább erősíteni, semleges vagy melegebb fehéret célszerű választani. A nyugati tájolású szobákba ellenben meleg fény érkezik, ezért ide hidegebb fehéret javasolt festeni, hogy ne legyen krémszínű, sárgás hatása.
A színes falak esetében is jól kell megválasztani a hideg és a meleg tónusokat
Minden színnek megvannak hideg és meleg árnyalatai. Ami kellemes hatású az egyik helyiségben, egy másikban nem feltétlenül fog jól mutatni. Sőt, a színek a szoba négy falán is eltérő árnyalatúak a nap különböző szakában.
Egyszerűsítsünk!
Mielőtt bárki belebonyolódna a színtan mélységeibe, akár fehérről, akár más színről van szó, a legjobb választás egy semlegesebb, sem túl hideg, sem túl meleg árnyalat.
Ne spórolj a színpróbán!
A leggyakoribb hiba a falszín esetében a színpróba kihagyása, illetve a színminták megspórolása. Nem lehet egy kis kártyáról és főleg egy szinte soha nem színhelyes monitorról kiválasztani a megfelelő árnyalatot. Mindig az adott helyiségben, az adott fényviszonyok között kell dönteni. Szerencsére egyre több gyártó készít színmintákat, így nem kell megvenni a nagy kiszereléseket a próbához. Nálam picit megszaladt a színminták darabszáma, de bőven elég 3-5 árnyalat. A mintákat A/4-es papírra festve tettem fel a falra. Számomra így sokkal könnyebb a választás. A papírok könnyen áthelyezhetőek bármelyik falra, helyiségbe, így azt is látjuk, hogy mindegyik rendben van-e.
Csekkold különböző napszakokban és fényviszonyok között!
A színmintákat meg kell nézni reggeli és délutáni fénynél, természetes és lámpafénynél, napsütésben, valamint felhős időben egyaránt. Csak így fogunk teljes képet kapni, és ez segít a legjobb árnyalat kiválasztásában. Nem fog kellemetlen meglepetésként érni, hogy a fehér falunk sárga, vagy épp a bézsre tervezett fal túl fehér, a zöld pedig túl erős lesz. Épp ezért hagyjunk a színválasztásra és a próbafestésre elég időt. Ne akkor kezdjünk neki, amikor a festők másnap jönnek.
Ne ijedjen meg senki, ha elsőre nem jó a szín! A festék száradás után nyeri el a végső színét, a friss festés csalóka, mert mást mutat!