Hegyvidéki Garzon Projekt: Az első meglepetések és újratervezés

Egy felújításba nem lehet úgy belevágni, hogy az ember nincs felkészülve a szekrényből kipotyogó csontvázakra, váratlan dolgokra. Fel kell készülni lelkileg és anyagilag is. Nagyon nem mindegy, hogy ezek miatt rommá idegeskedjük magunkat, vagy annak ellenére, hogy persze szar, nyugtázzuk, hogy végül is benne volt a pakliban.

Szerző: Krivarics Ditta

Az első második meglepetés

Második, mert ha emlékeztek az első a penész volt a konyhabútor elbontása után. Erre vissza fogunk térni, ha odaérünk, lesz szó részletesen a megoldásról!

A második váratlan dolog egyszerű projektnek indult: a fürdő ajtó kibontása. Kiszedjük, a nyílást leszűkítjük annyira, hogy a fürdő és a konyha is jól berendezhető és kényelmes legyen, de persze az új ajtó se legyen túl kicsi.

De voltak gyanús előjelek… A konyha falon volt ugyan egy hajszálrepedés, de egy régi ház tele van ilyenekkel, nem foglalkoztam vele, viszont amikor a fal másik oldalában a fürdőben leszedtük a beépített szekrényeket, ott ez a látvány fogadott. Ez már nem hajszálnyi:

Amikor Gábor a Ropant Fa nyílászáróktól kint volt felmérni, megerősítette a félelmem, hogy ha kibontjuk az ajtót, akkor valószínűleg jön vele együtt a fal is… Ez biztos lett az ajtó kibontásának az első kalapács ütésénél, amikor a leeső vakolatnál fény derült az áthidaló hiányára. Annak idején úgy gondolták, hogy jól van az így, majd az ajtó megtartja a falat:

Mit lehet ilyenkor tenni? Nagy levegő, elme lecsendesítése és annak elfogadása, hogy itt bizony falbontás lesz, ami plusz költség. Nem beszélve a sitt letermeléséről (3. em lift nélkül) és annak elszállításáról, majd pedig egy új fal építéséről… Nézzük a jó oldalát… sokkal jobb kialakítást tesz lehetővé, hogy oda tesszük az ajtót, ahova szeretnénk, mert az ajtó mindkét oldalán, mindkét helyiségben probléma volt a mérettel, így viszont úgy tologathatjuk, hogy utána mind a 4 rész kényelmesen használható legyen.

A harmadik meglepetés

Írtam, hogy a fürdő terv végig kérdés volt, mert minden attól függ a WC áthelyezésénél, hogy mi van a padló alatt. Általában van akkora mélység a padlóban, hogy el lehet vinni a csatornát, ez itt is megvolt. A probléma, hogy a padló kitermelésekor 2 vas gerenda bukkant elő, az egyik közvetlen a WC-nél, ami gyakorlatilag kijelölte a 0 pontot, ennél lejjebb nem tudunk menni. Ezt csak úgy lehetett volna megugrani, ha a fürdő padlószintje kb 5 cm-rel magasabb lesz, mint a konyha-előszoba. Ami nem egy küszöbbel áthidalható kisebb különbség és indokolatlanul sok plusz betont (amit fel kell vinni lift nélkül), munkát és költséget jelent.

A bal sarokban, a 39-es számnál volt a WC, előtte sárgával jelölve az acél gerenda. Van egy másik is, de az nem lett volna probléma.

Egy gyors „rajz” a helyszínen a méretekkel, hogy utána a tervezőasztalnál ne legyen kérdés, mi hány centi is pontosan

Volt egy ‘B’ tervem a fürdő elrendezésre, de ez is ment a kukába, mert ennél is át kellett volna vinni a csatornát a gerenda felett.

Amikor menet közben derülnek ki a tervet befolyásoló dolgok, olyankor nincs idő hosszasan mérlegelni az új terveket, hiszen a munkának folytatódnia kell… Nincs olyan, hogy kicsit félreteszem meg „alszom még rá párat”. Persze itt is volt még ötletelés, mit hogy lehetne, de a végső konklúzió az lett, hogy vagy marad a klotyó a helyén, vagy áttehetjük akárhova a padlószint emelésével.

Ez utóbbit teljesen elvetettem a plusz meló, költség miatt és azért is, mert nagyon hülyén nézne ki és kényelmes se lenne. Új terv kellett, ahol a WC marad a helyén:

Annyit változtattam, hogy a WC és mosógép helyet cserélt és az ajtó még odébb tolódott és másfele nyílik. Itt azért ment egy ideig az ajtóval a tili-toli és hogy merre nyíljon, mert egyik irány sem tökéletes.

Ezt kicsit kifejtem, mert ez a gondolatmenet segíthet problémás helyzetekben, amikor nincs egyértelműen jó döntés, csak „legkevésbé rossz”. És, hogy az melyik, az kisebb részben egyéni preferencia kérdése, inkább a tervezési szabályok és az ergonómia határozza meg.

Szóval első ránézésre az ajtó nyílhatna fordítva, a hűtőre is. de 20 cm-rel túllógna rajta, ami miatt nem lehetne a hűtőt normálisan használni, csak csukott ajtónál. Persze lehet mondani, hogy amúgy is csukva kell tartani, hiszen ott a WC, de ez nem egyértelmű, vannak további szempontok, például, hogy a fürdő felől is érkezik fény, sőt, ott besüt a nap, plusz onnan lehet szellőztetni.

Amit ilyen helyzetekben mérlegelni kell még, hogy a kérdéses funkciók közül melyeket használjuk a leggyakrabban. Ezeknél a fontosabb a kényelmes elérés, közlekedés a lakásban. Az itt szerepet játszó funkciók: hűtő, WC, mosdó, zuhany, mosógép (a mosogatót nem írom, mert az egyértelműen kiesik, hogy oda nem nyílhat az ajtó). Ezeket sorrendben is írtam, tehát az első, amit legtöbbször használunk, a sor végén amit a legritkábban. Bár a hűtő-WC helyet is cserélhet, kinél így-kinél úgy… De a lényegen ez nem változtat. Ha felírjuk így a sorrendet, akkor nagyjából meg is válaszolja a kérdést, dilemmát, hogy melyik kompromisszum a kisebbik rossz. És jelen esetben megmarad a döntés szabadsága is, kényelmetlenség nélkül, hogy az ajtót nyitva vagy csukva óhajtjuk tartani, és ha nyitva, akkor sincs nagyon útban. 🙂

Mindeközben elkészült a burkolatkiosztás terv, a gépészet, a villanyszerelés és folyamatban van a burkolat és szaniterek kiválasztása, beszerzése, ugyanígy a konyha egyre pontosabb tervezése.

Hogy valami fényt is mutassak az alagút végén, ne csak a rombolást, íme a fürdőszoba (még nem végleges) mood board-ja:

Alapvetően egy világos, semleges fürdő kialakítása a cél. Ebbe melegséget az arany és a fa árnyalatai csempésznek. Kiegészítő színe pedig a sötétkék. Hogy hogyan lyukadtunk ki ide, miért pont ezek a színek…

Erről majd egy következő részben írok, pontosan hogyan is tervezzük meg a lakás színvilágát, stílusát.

A következő lépések:

  • Fürdő betonyozása (betony = korábbi kőművesünk után szabadon)
  • Nyílászárók cseréje
  • Falak javítása, glettelése

Tartsatok velünk! 🙂

Hasonló bejegyzések

Kövess az Instagramon is
@dittakrivarics